Strażacki tydzień: bez pożarów, tylko miejscowe zagrożenia

2019-07-22 11:27:07(ost. akt: 2019-07-25 21:10:37)

Autor zdjęcia: Straż Pożarna Bartoszyce

W okresie od 15 do 21 lipca br. strażacy powiatu bartoszyckiego podjęli pięć interwencji. Wszystkie zdarzenia zarejestrowane w tym okresie związane były z usuwaniem skutków miejscowych zagrożeń.
Działania podejmowane przez strażaków w minionym tygodniu związane były z usunięciem gniazda szerszeni w parku linowym w Kamińsku, zabezpieczeniem imprezy masowej na placu Bohaterów Westerplatte w Bartoszycach oraz usunięciem plamy oleju na rondzie przy ul. Kętrzyńskiej w Bartoszycach.

W minionym tygodniu odnotowaliśmy również jedno zdarzenie w ruchu drogowym. Doszło do niego w pobliżu miejscowości Paustry (gm. Górowo Iławeckie), gdzie na prostym odcinku drogi samochód osobowy dachował, zatrzymując się ostatecznie na poboczu drogi. Dwie osoby podróżujące autem samodzielnie opuściły pojazd nie odnosząc przy tym obrażeń.

W związku z rozpoczynającymi się żniwami, apelujemy o zachowanie bezpieczeństwa podczas prac polowych.

Należy zadbać o sprawność techniczną maszyn i urządzeń pracujących podczas żniw, maszyny pracujące po kilka godzin w upale przegrzewają się i często dochodzi do pożaru.

Podczas wykonywania prac polowych należy zabezpieczyć się w sprzęt gaśniczy, dobrze jest, gdy oprócz popularnych gaśnic dodatkowo zabezpieczymy się ciągnikami z pługami do oborywania miejsca pożaru oraz beczkowozami z wodą.
Urządzenia wydechowe silników spalinowych należy zabezpieczyć przed wylotem iskier, silniki spalinowe ustawiać na podłożu niepalnym, w odległości co najmniej 10 m od materiałów palnych.

Należy ze szczególną rozwagą używać otwartego ognia, palenie tytoniu jest dozwolone jedynie w miejscach pozbawionych materiałów palnych.

W czasie naprawy maszyn przy użyciu spawarek i palników należy dodatkowo takie miejsce zabezpieczyć i dozorować jeszcze przez kilka godzin po skończeniu naprawy. Podczas obsługi, a także napraw maszyn i urządzeń palenie tytoniu jest zabronione.

Jak ustawiać prawidłowo sterty, stogi i brogi?
Przy ustawiany stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej następujące odległości.
Od budynków wykonanych z materiałów palnych – 30 m.
Od budynków wykonanych z materiałów niepalnych i pokryciu co najmniej trudno zapalnym – 20 m.
Od dróg publicznych i torów kolejowych – 30 m.
Od dróg wewnętrznych i od granicy działki – 10 m.
Od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia – 30 m.
Od lasów i terenów zalesionych – 100 m.

Wielkość sterty, stogu lub brogu z palnych produktami roślinnymi nie powinna przekraczać powierzchni 1000 m2 lub kubatury 5000 m3. Odległość między stertami, stogami lub brogami nie może być mniejsza niż – 30 m.

Wokół stert, stogów i brogów należy wykonać i utrzymać powierzchnię szerokości co najmniej 2 m w odległości 3 m od ich obrysu pozbawioną materiałów palnych.

Produkty roślinne należy składać w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie. W przypadku konieczności składowania produktów niedosuszonych należy okresowo sprawdzać ich temperaturę.

Przypominamy, wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach jest zabronione!!!

st. kpt. Piotr Kowalski
KP PSP Bartoszyce

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B