Mieszkańcy skarżą się na zimno w mieszkaniach. Co na to spółdzielnia?

2019-05-14 14:10:57 (ost. akt: 2019-05-14 15:06:33)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Budowlani" Marian Wietrak tłumaczy, dlaczego nie może ponownie włączyć ogrzewania. Mieszkańcy spółdzielczych bloków skarżą się na zimno w mieszaniach.
Niskie temperatury na zewnątrz i w mieszkaniach spowodowały lawinę telefonów do naszej redakcji. Mieszkańcy ulic Szymanowskiego, Sikorskiego, Wyszyńskiego, Piłsudskiego w Bartoszycach skarżyli się, że spółdzielnia "Budowlani" nie chce włączyć ogrzewania.

Zapytaliśmy więc jej prezesa, dlaczego nie włącza ponownie ogrzewania? — Wyłączyliśmy je 23 kwietnia, bo temperatury wtedy panujące, i to przez kilka dni, oscylowały już wokół 20 stopni. Konia z rzędem temu, kto przewidział, że później będzie tak zimno — odpowiada prezes SM "Budowlani" Marian Wietrak.

Tłumaczy przy tym, że proces ponownego włączenia ogrzewania nie jest prosty, jak by się wydawało.

— Tuż po wyłączeniu ogrzewania wielu mieszkańców rozpoczęło remonty powiązane z koniecznością spuszczenia wody z instalacji grzewczej. Takich remontów zabraniamy z oczywistych względów w sezonie grzewczym. Ilość tych remontów jest zaskakująca dla mnie samego. W tej chwili (rozmawialiśmy we wtorek 14 maja — red.) w 33 budynkach jest spuszczona woda z instalacji centralnego ogrzewania. Jeśli dodatkowo budynek jest w jednym, zbiorowym węźle ciepłowniczym z innymi budynkami, także do nich nie możemy dostarczyć ciepła. Taka sytuacja jest choćby przy ulicach Szymanowskiego i Sikorskiego — wyjaśnia prezes Wiatrak.

Dodaje, że napełnienie instalacji grzewczej wodą to nie jest "pstryknięcie", a może trwać 5-6 godzin. Potem jeszcze trzeba sprawdzić, czy gdzieś się nie zapowietrzyło, czy nie ma przecieków.

— Aby włączyć ogrzewanie musimy spełnić warunki określone przez dostawcę ciepła, czyli przygotować budynki do dostarczenia ciepła. Także lokatorzy muszą się do tego przygotować — wyjaśnia.

Dodaje jeszcze, że tylko we wtorek rozmawiał z trzema osobami, które skarżyły się na zimno w mieszkaniach i wszystkim tłumaczył, dlaczego nie jest włączane ogrzewanie.

— Te osoby wykazały zrozumienie sytuacji, choć nie wszystkie takie zrozumienie wykazują — przyznaje.

Wietrak dodaje też, że skarżą się pojedyncze osoby, tymczasem wiążące dla spółdzielni są stanowiska zarządów wspólnot mieszkaniowych. W jednym z budynków wspólnota postanowiła o włączeniu ogrzewania i tam jest ono dostarczane.

Prezes spółdzielni informuje jeszcze, że kolejny powód, dla którego ogrzewanie nie jest włączane to fakt, iż zewnętrzna firma działająca na zlecenie spółdzielni właśnie zakończyła rozliczenie dostarczonego ciepła w minionym już sezonie grzewczym. Ponowne włącznie ogrzewania spowodowałoby konieczność dodatkowych odczytów po ponownym wyłączeniu.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Allsynonim #2732877 | 89.161.*.* 15 maj 2019 20:40

  Troche wykretne te tłumaczenie . Jak 33 lokatorów decyduje o grubo ponada tysiacu mieszkań . O tym kiedy sie rozpoczyna lub kończy sezon grzewczy decydują temperatury zewnetrzne .To po pierwsze. Po drugie . Jezeli juz zaszla u kogos koniecznosc wymiany grzejnikow to jest cos takiego jak zarazanie rur i nie ma konieczności spuszczania calego zladu z instalacji .

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ludzie #2732868 | 194.116.*.* 15 maj 2019 20:15

   Boże jakie cipki jest takie coś jak się ubrać :)

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Tom #2732404 | 81.15.*.* 14 maj 2019 20:57

   Jest ok. Zdrowa temperatura. Nie włączać.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  3. spółdzielca #2732341 | 37.47.*.* 14 maj 2019 19:34

   na koniec maja zapowiedział walne zgromadzenie.Ogłoszenia w tablicach.Przyjdźcie. Popytajcie o to i o inne,

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  4. Ty #2732317 | 82.177.*.* 14 maj 2019 18:43

   A ja mam gazowe i nikt mi nie będzie mówił kiedy mam się grzac

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (11)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5