Terytorialsi zachęcają uczniów i studentów do wstąpienia w swoje szeregi

2019-05-09 13:24:03(ost. akt: 2019-05-09 13:29:32)

Autor zdjęcia: DWOT

Wojska Obrony Terytorialnej zapraszają w swoje szeregi uczniów i studentów. Dzięki projektowi „Wakacje z WOT” ochotnicy sprawdzą swoje umiejętności podczas 16-dniowego szkolenia podstawowego, złożą przysięgę i rozpoczną służbę w WOT.
W czasie szkolenia tegoroczni absolwenci szkół średnich (a także ci wszyscy uczniowie, którzy ukończyli 18 lat oraz studenci) będą mieli okazję, by nauczyć się zasad zachowania na polu walki, praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, przetrwania, pierwszej pomocy przedmedycznej czy też topografii. Priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią – karabinkiem MSBS Grot.

Mieszkańcy powiatów elbląskiego, braniewskiego, bartoszyckiego i lidzbarskiego – po ukończeniu „szesnastki” – rozpoczną służbę w 43 Batalionie Lekkiej Piechoty w Braniewie.

Wakacje to dobry czas, aby rozpocząć służbę w wojsku, którą będzie można później połączyć z nauką, pracą, życiem rodzinnym.

— Projekt pozwoli nam zagospodarować potencjał kandydatów-ochotników, którzy chcą stać się żołnierzami, ale ze względu na trwającą naukę w szkołach ponadgimnazjalnych i na uczelniach nie mogą stawić się na ćwiczenia organizowane w trakcie trwania roku szkolnego — mówi płk Mirosław Bryś, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Pierwsze szkolenie rozpocznie się 6 lipca (potrwa do 21 lipca). — Warto już teraz złożyć wniosek o przyjęcie do WOT w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień lub wypełnić formularz elektroniczny na platformie ePUAP, czyli Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej — dodaje dowódca.

Kolejną okazją do spędzenia wakacji na wojskowo będzie szkolenie w terminie od 17 sierpnia do 1 września.

Pomysł na szkolenie podstawowe podczas wakacji to złoty środek na to, aby pogodzić naukę z realizacją swoich marzeń.

— W trakcie ferii zimowych w szeregi 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpiło 140 żołnierzy, głównie uczniów i nauczycieli ze szkół z rejonu województwa warmińsko-mazurskiego. To pokazuje, że środowisko szkolne jest żywo zainteresowane służbą w strukturach WOT – podsumował dowódca.

Wielu uczniów wstępuje do WOT, ponieważ jest to dla nich szansa na rozpoczęcie zawodowej służby wojskowej. Część z nich mówi, że chce sprawdzić swoje możliwości przed rozpoczęciem nauki na wyższych uczelniach wojskowych. Według młodych ludzi formacja to miejsce dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.

Na Warmii i Mazurach jest już blisko 2 tys. Terytorialsów. Aż 55% żołnierzy OT deklaruje stałe zatrudnienie (umowa o pracę); blisko 3% prowadzi własną działalność gospodarczą; 2% utrzymuje się z prowadzenia gospodarstw rolnych; 13% to studenci; blisko 10 % żołnierzy to uczniowie; a kolejne 17 % stanowią osoby bez stałego zatrudnienia, w grupie tej są też osoby, których dochód stanowią umowy zlecenia. 16 % to kobiety.

Przeprowadzone analizy pokazują, że Terytorialsi z Warmii i Mazur są ludźmi młodymi, 45 % żołnierzy jest wieku 25 lat oraz mniej. Średnia wieku "Terytorialsów" z województwa warmińsko-mazurskiego to 31 lat.

W czasie ostatnich ferii zimowych szeregi Terytorialsów w Polsce powiększyły się o ponad 700 żołnierzy. 30% z nich to uczniowie, co 9 ochotnik był natomiast studentem. W szkoleniach w czasie ferii wzięło też udział więcej niż zwykle nauczycieli. Wszyscy oni deklarowali, że do podjęcia decyzji o założeniu munduru skłoniło ich to, że szkolenia podstawowe odbywały się w czasie zimowej przerwy międzysemestralnej.

szer. Wojciech Andrearczyk

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. haha #2731822 | 83.9.*.* 14 maj 2019 08:40

  w mojej formacji ostatnio były wspólne ćwiczenia z WOT, to ludziom ręce opadały na ich działanie, zachowanie, dowódcę i ogólnie całość wyszkolenia, rozumowanie itp., ale najlepiej pisać i mówić jak to oni są ważni wyszkoleni i jacy to z nich nieomal komandosi

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Uwaga sowieckie świnie komentują zaciekle #2730195 | 46.166.*.* 10 maj 2019 23:36

   Doskonale wiedzą, że rola dobrze wyszkolonych WOT w wypadku gdyby Putlerowcy nas napadli, byłaby bardzo istotna. Polska ma wieloletnie tradycje w partyzantce - a nic tak nie psuje morali okupanta jak skuteczna partyzantka właśnie.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. jager #2730004 | 81.190.*.* 10 maj 2019 17:20

    Ostatnio są używani do szukania martwych dzików w lasach. Wprawdzie nie raz gubią się w lesie ale po kilku takich przypadkach teraz chodzą parami i trzymają się za ręce. Od czegoś muszą zacząć- "zwiadowcy"

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

   2. To są ci ktorym Polski chce się bronić w razi #2729980 | 37.8.*.* 10 maj 2019 16:36

    a tym krytykantom co to nocy w lesie nie spędzili bez mamy proponuję milczeć. Nic nie potraficie. Na poligon to pewnie pojechalibyście hulajnogą elektryczną. A w razie wymarszu w pełnym wyposażeniu, to padaka po 5 km. Dziwią mnie ci co latają w niemieckich mundurach, "bronią", flagami po lasach i strzelają plastikowymi kulkami. To jest dramat tego kraju! Znam takich urzędników państwowych. Szok! A ci tu ludzie mają pasję. Chcą się z nią podzielić z wami obywatele, bo to może was trzeba będzie bronić. Tych "miszczów" klawiatury. Osobiście odbyłem zasadniczą służbę wojskową i uważam ten czas za jeden z bardzo fajnych. Matoły co nie byli w wojsku uważają oczywiście że to strata czasu. Ale na co stracony? Na chlanie?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Proponuję ignorować komentarze #2729890 | 109.201.*.* 10 maj 2019 15:02

     Sporo wypowiedzi ruskich troli z Oligno, udających Polaków.

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     Pokaż wszystkie komentarze (14)
     2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5