Pasowanie na czytelników w Bezledach

2019-05-03 11:08:03(ost. akt: 2019-05-03 11:15:14)

Autor zdjęcia: archiwum ZS-P w Bezledach

Ostatni dzień kwietnia br. w Zespole Szkolno–Przedszkolnym w Bezledach przebiegał pod znakiem czytelnictwa. Odbyła się tego dnia otwarta lekcja biblioteczna i uroczyste pasowanie uczniów pierwszej klasy na czytelników biblioteki szkolnej, którą przygotowała pani Joanna Borys. Na tę lekcję zostali zaproszeni nauczyciele i uczniowie z klas I-III wraz z wicedyrektor szkoły – Izabelą Majchrzak.
Klasa pierwsza jest w tym roku dość liczna i pełna energii, dlatego z wielkim zaangażowaniem i zapałem przystąpiła do ceremonii pasowania.

Nie było to jednak takie proste zadanie – zwłaszcza dla kandydatów na czytelników. Maluszki musiały zdać trudny egzamin, by zostać prawdziwymi czytelnikami. Brały udział w przygotowanych przez bibliotekarza konkurencjach, w których pomagały im starsze koleżanki z klasy V.

Uczniowie układali tytuły znanych i lubianych wierszy oraz baśni. Ponadto zgadywali, o jakie pojęcia związane z biblioteką, pracą bibliotekarza oraz literaturą chodzi. Wykazały się tu dużą wiedzą i znajomością biblioteki. Nie obyło się bez czytelniczych zgadywanek – rymowanek, na które dzieci odpowiadały bezbłędnie.

Z „listem książki” do czytelników wystąpiła Karolina Dedo, zaś najmłodsi, słuchając go z uwagą, wynotowali najważniejsze „prośby” książki względem przyszłych czytelników. 

Do przygotowanych konkurencji wywołani zostali również widzowie, czyli uczniowie z klas II - III. Aby pasowanie nabrało mocy, podopieczni złożyli uroczystą przysięgę „na encyklopedię”. Po krótkim przedstawieniu uczniom zasad funkcjonowania biblioteki szkolnej, zapoznaniu z regulaminem i księgozbiorem, wszyscy zostali pełnoprawnymi czytelnikami.

Na pamiątkę tego wydarzenia wychowankowie otrzymali dyplomy od pani wicedyrektor - Izabeli Majchrzak oraz drobne upominki, które pomogła wręczyć wychowawczyni. Dodatkowo złożyli podpisy pod przyrzeczeniem, które stanie się piękną pamiątką z tej uroczystości.

Choć uczniowie książki wypożyczają i czytają od kilku już miesięcy, to pełnoprawnymi czytelnikami zostali właśnie 30 kwietnia. Cała uroczystość przypieczętowana została wypożyczeniem przez pierwszoklasistów już nie pierwszych w ich szkolnej karierze książek.

Tym miłym akcentem pożegnali się na krótko z biblioteką. Mamy nadzieję, że zapał do czytania naszych uczniów rozkwitnie jeszcze bardziej, a otrzymana lekcja zostanie na długo w ich pamięci. Może do biblioteki zajrzą również ci z klas starszych…

Joanna Borys


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Artykuł internauty

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5