Sesja rady miasta: odwołany przewodniczący komisji, rewitalizacja

2019-04-25 13:53:28 (ost. akt: 2019-04-25 16:24:01)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

W Bartoszycach odbyła się w czwartek kolejna sesja rady miasta. Wśród wielu tematów było m.in. odwołanie przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Wojciecha Prokockiego. Poruszono również kwestię rewitalizacji starówki oraz strajku nauczycieli.
Pod wnioskiem o odwołanie Prokockiego podpisało się czworo radnych pracujących we wspomnianej komisji: Grażyna Baranowska, Urszula Kaczmarek, Zbigniew Lipiejko oraz Ryszard Sarzyński (podpisu odmówili sam zainteresowany i Elżbieta Zabłocka).

Jak napisano w uzasadnieniu, powodem było "niepoddanie przez niego pod głosowanie wniosku o odwołanie z funkcji przewodniczącego podczas posiedzenia komisji (...) oraz niezamieszczenie informacji o takim wniosku w protokole" oraz to, iż Prokocki nie dotrzymał 5-dniowego terminu wyprzedzenia zwołania posiedzenia komisji.

I jak to było przy odwołaniu przewodniczącej rady Wioletty Machniewskiej, część radnych zarzucała swoim kolegom, że powód jest tak naprawdę jeden — polityczny. Anna Binięda zarzuty nazwała "niepoważnymi", a Elżbieta Zabłocka podkreślała duże doświadczenie samorządowe Prokockiego, przydatne w pracach tej komisji.

Kiedy w końcu doszło do głosowania, za odwołaniem przewodniczącego komisji opowiedziało się 9 radnych, 6 było temu przeciwnych, a 4 wstrzymało się od głosu. Samego zainteresowanego nie było już wtedy w sali obrad. Opuścił je kilkanaście minut wcześniej.

Nową przewodniczącą komisji została Urszula Kaczmarek. Za jej powołaniem było 13 radnych, 3 nie zgadzało się na to, taka sama liczba wstrzymała się od głosu.

Podczas obrad nie mogło zabraknąć tematu rewitalizacji. Jak można było dowiedzieć się z wypowiedzi burmistrza Piotra Petrykowskiego, szersze prace ruszą w poniedziałek 6 maja na deptaku, czyli ulicy Kętrzyńskiej, o czym zresztą wykonawca zaczął już informować okolicznych mieszkańców i osoby prowadzące w tym miejscu działalność gospodarczą.

Poruszono również kwestię strajku nauczycieli. Dokonano zmian w budżecie, które pozwolą wypłacić wynagrodzenie osobom, które pracowały w komisjach egzaminacyjnych podczas egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasistów. Te pierwsze kosztowały 1665 zł, drugie 3105 zł. Jak dodał burmistrz, godzina pracy w komisji na umowę zlecenie kosztowała 45 zł brutto.

Kwestia związana ze strajkiem pojawiła się także wówczas, gdy zapytano burmistrza o to, czy protestującym nauczycielom zostanie wypłacone wynagrodzenie za dni, w których strajkowali. Burmistrz stwierdził, że nie może tego zrobić ze względu na wytyczne Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Zapowiedział jednak, że potrącenia z pensji będą odbywały się na raty, a nie jednorazowo. Trzeba będzie tylko złożyć w urzędzie odpowiedni wniosek.

Radni jeszcze raz przyjęli również uchwałę o budżecie obywatelskim na 2019 rok. Poprzednią uchylił bowiem wojewoda warmińsko-mazurski. Na inicjatywy zaproponowane przez mieszkańców będzie do wykorzystania 30 tys. zł.

kwk

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Andrzej #2723704 | 91.196.*.* 27 kwi 2019 14:06

  Czy Goniec zweryfikował informacje podane w uzasadnieniu ze Statutem Miasta?

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Bartczanin #2723397 | 31.0.*.* 26 kwi 2019 17:07

  Za odwołaniem było 9 radnych. Potem za powołaniem 13. To co, 4 radnych nie chciało się wychylać, a jak się udało to odwaga im wróciła? Do dupy z takimi radnymi. Dobry radny powinien być twardy jak beton i głuchy jak pień. Chorągiewek nam tu nie trzeba.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Czesióóóó #2723109 | 83.9.*.* 26 kwi 2019 08:54

   Pani Kasia została naczelnikiem wydziału w starostwie, pani Wioletta odwołana, pan Wojtek odwołany. Gratulacje dla radnych !!! Widać że ,,SWÓJ CHŁOP" PAN BURMISTRZ odrobił należycie lekcję rządzenia. Przy poklasku radnych i komentujących zarządza miastem ,,JAK TRZEBA" Tylko tutaj gołym okiem widać syf, bród, bałagan. Nawet urząd włodarza nie do końca pomalowany. Ale zrobi się GALĘ DISCO POLO piwska z ludem się wypije i będzie OK !!!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

  2. O T U A #2723000 | 83.6.*.* 25 kwi 2019 22:30

   Jest to opowieść jak mały załatwił dużego . A swoją drogą to gdzie są teraz mentorzy Prokockiego, u których bywał systematycznie , przyjmował ich dyspozycje i je wykonywał bez zmrużenia oka ?! Ci z Górowa również.

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. 1134 #2722865 | 83.6.*.* 25 kwi 2019 18:43

    "Dyże doświadczenie samorządowe" ? Pani Radna! Pani żyje na innej planecie? Może było spytać w "powiecie" o te doświadczenie i efekty?

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (6)
    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5