Strajk nauczycieli. Dyrektorzy szkół spotykają się z maturzystami

2019-04-19 12:50:43(ost. akt: 2019-04-19 13:32:26)
Spotkanie dyrektora ZSP nr 2 w Bartoszycach Zbigniewa Pietrzaka z tegorocznymi maturzystami

Spotkanie dyrektora ZSP nr 2 w Bartoszycach Zbigniewa Pietrzaka z tegorocznymi maturzystami

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Piątek 19 kwietnia jest 12. dniem ogólnokrajowego strajku nauczycieli. Jak wygląda sytuacja w powiecie bartoszyckim? Czy możliwe jest zawieszenie protestu po świętach wielkanocnych?
Gorącym tematem ostatnich dni są zbliżające się egzaminy maturalne. Zgodnie z harmonogramem, mają one rozpocząć się 6 maja i potrwać do 23 maja. Wcześniej rady pedagogiczne poszczególnych szkół muszą podjąć uchwały o klasyfikacji uczniów klas maturalnych.

Jak pisaliśmy wczoraj, w powiecie bartoszyckim taka klasyfikacja jest zagrożona. Dyrektorzy poszczególnych szkół zgodnie przyznawali, iż nie wiedzą, czy podczas zaplanowanych na 23 i 24 kwietnia rad pedagogicznych będzie kworum (50 proc. + 1 nauczyciel) wymagane do podjęcia uchwały.

Na razie w szkołach organizowane są spotkania z maturzystami. W piątek doszło do takiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach (dzień wcześniej było w "Mechaniaku"). Z uczniami rozmawiał dyrektor tej placówki Zbigniew Pietrzak. Co miał im do przekazania?

Zapewnił maturzystów, że ci oceny mają już wystawione. Dodał również, iż ma nadzieję, że rada pedagogiczna dojdzie do skutku i odpowiednia uchwała klasyfikacyjna zostanie podjęta. Apelował o spokój, o korzystanie z ładnej pogody, ale i poświęcenie czasu nauce.

Dodał również, że nauczyciele myślą o swoich uczniach i trzymają za nich kciuki. Zresztą uczniowie szkoły wyrazili swoje poparcie akcji strajkowej choćby poprzez naklejenie na drzwiach wejściowych kartek z hasztagiem #Murem za nauczycielami. Zbigniew Pietrzak powiedział również, że pomimo strajku szkoła jest otwarta, więc w każdej chwili uczniowie mogą do niej przyjść, by porozmawiać z nauczycielami.

Sprawdziliśmy też, jak wygląda sytuacja strajkowa w powiecie bartoszyckim. Szefowie poszczególnych oddziałów ZNP zapewniali nas, że żadna z placówek biorących w nim udział, przynajmniej na razie, nie zamierza zawiesić strajku po świętach. Można jednak zaobserwować niewielki spadek nauczycieli biorących udział w proteście. Przypomnijmy, że dotychczas protest został zawieszony jedynie w Przedszkolu Miejskim w Górowie Iławeckim.

Nasi rozmówcy mówili też, że czekają na posiedzenie Zarządu Głównego ZNP, które jest zaplanowane na wtorek 23 kwietnia i jego decyzję, co dalej. Jak w wywiadach dla ogólnopolskich mediów mówił prezes ZNP Sławomir Broniach, w grę mogą wchodzić trzy rozwiązania: kontynuacja strajku, jego zawieszenie lub strajk rotacyjny.

kwk

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. murem za nauczycielami? #2725039 | 31.0.*.* 1 maj 2019 01:20

  Żebyście kamieniami nie oberwali!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Lunidia #2723227 | 31.0.*.* 26 kwi 2019 12:12

  A ja tak się zastanawiam czy nauczyciele nie złamali prawa? Przecież w Polsce jest obowiązek szkolny. Gdyby rodzic nie puścił dziecka do szkoły to odpowiadałby za złamanie prawa, a teraz dzieci nie chodzą do szkoły z winy nauczyciela. Co z prawem dziecka do edukacji...

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. Uczeń #2721277 | 194.31.*.* 23 kwi 2019 19:42

  Tak z ciekawości można pozwać nauczyciela o odszkodowanie za nie wystawienie oceny w terminie zawartym w ustawie??

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Walka #2721066 | 176.97.*.* 23 kwi 2019 15:11

   Trwa przeciw PiS, to polityka. I bardzo dobrze że nauczyciel będzie jako osoba urzędnik ,bo ten nie może strajkować. Dawno powinno być to zapisane. Dość. To może lekarz, odejdzie od stołu operacyjnego i powie protest nie operuje bo chcę podwyżkę. To jest chore. Nauczyciele do roboty albo wyjazd...za granicę,ale nieee bo język trzeba znać.he

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Wrr #2720682 | 185.138.*.* 23 kwi 2019 08:22

   Nauczyciele za swój strajk nie powinni dostać ani złotówki. Jeżeli samorządy im wypłacą jakieś pieniądze to powinny odpowiedzieć za niegospodarność. Kto nie pracuje ten nie dostaje pensji. Można im podnieść trochę pensje ale niech pracują minimum 40 godzin tygodniowo, a nie po 20! Będą mieli wtedy czas na załatwienie wszystkich formalności służbowych i nie będą się skarżyć, że muszą pracować w domu. Urlopy też powinni mieć jak zwykli ludzie, a nie jakieś cuda zdrowotne! Inni ludzie też chorują z powodu swojej pracy, a jakoś nie mogą sobie wziąć 3 letniego urlopu zdrowotnego (płatnego!). Nie oszukujmy się - obecnie nauczyciel w roku ma przepracowane tylko około 180 dni... normalnie jakaś uprzywilejowana kasta, która chce dodatkowo być najbogatsza!

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (18)
  2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5