Jak samorządy powiatu bartoszyckiego przygotowały się do ewentualnego strajku nauczycieli?

2019-04-05 09:09:37(ost. akt: 2019-04-05 11:36:04)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

W piątek rano rozpoczęła się kolejna tura rozmów między oświatowymi związkami zawodowymi a rządem. Czy negocjacje przyniosą efekt i zapowiadanego na 8 kwietnia strajku nauczycieli nie będzie? A jeśli jednak się rozpocznie?
Strajk ma rozpocząć się 8 kwietnia i trwać bezterminowo. Jeśli do niego dojdzie, w szkołach i przedszkolach, które w referendum zapowiedziały przyłączenie się do tej formy protestu, nie będą prowadzone zajęcia. Co wtedy z dziećmi? To pytanie najczęściej zadają sobie teraz rodzice.

Zdzisław Żytko, dyrektor Zespołu Administracyjnego Oświaty w Bartoszycach, apeluje przede wszystkim o to, by, w miarę możliwości, w czasie strajku nie wysyłać dzieci do przedszkoli i szkół.

— W większości ponad 90 procent nauczycieli we wszystkich naszych szkołach i przedszkolach zapowiedziało przyłączenie się do strajku. Jest przedszkole, w którym strajkować nie będzie tylko dyrektor. Pewne zajęcia opiekuńcze będą mogli przeprowadzić dyrektorzy lub niestrajkujący nauczyciele, ale generalnie apelujemy o pozostawienie na ten czas dzieci w domach — mówi Zdzisław Żytko.

Staramy się sprawdzić sytuację także w innych samorządach powiatu bartoszyckiego. W miarę uzyskiwania kolejnych informacji będą się one dołączane do tego artykułu.

Miasto i Gmina Bisztynek
— Sytuacja jest bardzo trudna dla dzieci, rodziców i samych nauczycieli. Wyniki referendum strajkowego w szkołach w Bisztynku i Sątopach wskazują, że 8 kwietnia strajk się rozpocznie — mówi burmistrz Bisztynka Marek Dominiak.

— Jeśli w poniedziałek 8 kwietnia strajki się rzeczywiście rozpoczną, a dyrektorzy szkół nie będą w stanie zapewnić opieki uczniom, będzie ona sprawowana w Ośrodku Kultury i Aktywności Lokalnej. Takie polecenie wydałem dyrektorce ośrodka. Będą się tam odbywały zajęcia kulturalno-edukacyjne. Dziś sprawdzę stan przygotowań do tych zajęć — informuje Dominiak.

Dyrektor szkoły w Sątopach już 3 kwietnia opublikował na stronie internetowej szkoły komunikat skierowany do rodziców, w którym czytamy: "Za strajkiem opowiedziało się 100% nauczycieli i pracownicy obsługi. Zapowiedziany przez nauczycieli strajk może spowodować, że jako dyrektor będę zmuszony na czas protestu zamknąć naszą szkołę i nasze przedszkole. Bez pracy nauczycieli, jako dyrektor szkoły i przedszkola w Sątopach, nie będę w stanie zapewnić bezpieczeństwa dzieciom".

Na stronie szkoły w Bisztynku jest podobny komunikat uprzedzający rodziców, że szkoła może mieć trudności z zapewnieniem opieki dzieciom.

— Informacje jakie posiadam wskazują, że egzamin gimnazjalny w szkole w Bisztynku zostanie przeprowadzony, bo część nauczycieli od początku deklarowała, że w strajku udziału nie weźmie. To wystarczająca ilość do tego by skompletować komisje egzaminacyjne — mówi dyrektor szkoły podstawowej w Bisztynku Judyta Gos-Mączarska.

Miasto Górowo Iławeckie
— Jeśli rozpocznie się strajk, a liczę jednak na to, że strona rządowa zachowa się rozsądnie i do niego nie dojdzie, sytuację w przedszkolu i szkole podstawowej mamy opanowaną na co najmniej kilka pierwszych dni strajku — mówi burmistrz Górowa Iławeckiego Jacek Kostka.

— W przedszkolu będzie zapewniona opieka dla około 25 dzieci, bo dyrektorka jest nauczycielką, a pracownicy obsługi będą pracować. Pozostałe dzieci będą pod opieką rodziców i nie przyjdą do przedszkola. Taką mamy deklarację rodziców — informuje burmistrz Kostka.

— W szkole wszystko jest gotowe do przeprowadzenia egzaminów i wszystko wskazuje na to, że się one odbędą, bo mamy wystarczającą ilość kadry pedagogicznej, która zgodnie z nowym rozporządzeniem może egzaminy przeprowadzić. Czynny będzie też ośrodek kultury, gdzie zapewnimy opiekę tym uczniom, którzy do szkoły przyjdą — dodaje.

Burmistrz zastrzega jednak, że taka sytuacja może potrwać jedynie kilka dni. Jeśli strajk będzie się przedłużał będzie zmuszony do podejmowania innych działań.

Miasto i Gmina Sępopol
Otrzymaliśmy pisemną informację o przygotowaniach związanych ze strajkiem z samorządu Sępopola. Oto ona:

"W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie burmistrza Sępopola – Ireny Wołosiuk z dyrektorami szkół. Wszystkie podległe gminie Sępopol placówki oświatowe opowiedziały się za strajkiem, a rodzice uczniów zostali poinformowani o utrudnieniach.

Z informacji przekazanej przez dyrektorów wynika, że tylko nieliczni rodzice planują w tym czasie wysłać swoje dzieci do szkoły i jeżeli zajdzie taka potrzeba zajęcia opiekuńcze będą mogli prowadzić dyrektorzy lub niestrajkujący nauczyciele.

W razie potrzeby i braku możliwości zapewnienia opieki przez szkoły uruchomione zostaną zajęcia dla dzieci w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Sępopolu.

Ponadto mamy zapewnienia od dyrektorów szkół, że planowane egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów odbędą się. Prosimy o wyrozumiałość i śledzenie informacji umieszczanych na stronach szkoły oraz w dzienniku elektronicznym.

Magdalena Puciato
Inspektor ds. oświaty, kultury i sportu
UM w Sępopolu
"

Gmina Górowo Iławeckie
— Dla dzieci, które przyjdą do szkół zostaną zorganizowane zajęcia świetlicowe, bo nie wszyscy nauczyciele biorą udział w strajku i wszystko wskazuje na to, że szkoły będą w stanie zapewnić opiekę uczniom — mówi wójt gminy Górowo Iławeckie Bożena Olszewska-Świtaj.

— Mam też zapewnienie dyrektor Haliny Czerniewskiej, że egzaminy zostaną przeprowadzone, bo w skład komisji egzaminacyjnych powołani zostaną nauczyciele, którzy nie biorą udziału w strajku — dodaje.

Gmina Bartoszyce
— Nasze szkoły informują rodziców, żeby w razie strajku dzieci zostały w domach. Dla tych uczniów, którzy jednak przyjdą do szkół, opiekę zapewnią dyrektorzy. W jakiej to będzie formie, zależy od liczby dzieci — mówi wójt gminy Bartoszyce Andrzej Dycha.

— Dyrektorzy szkół myślą również nad awaryjnymi wariantami odnośnie nadchodzących egzaminów. Liczymy jednak, że dojdzie do porozumienia związków zawodowych i rządu, i strajku nie będzie — dodaje wójt.

and, kwk

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. uczeń #2712602 | 176.97.*.* 9 kwi 2019 05:53

  proponuję sprywatyzować szkoły i po sprawie

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Realista #2711666 | 88.220.*.* 8 kwi 2019 09:46

  Prezes obiecuje dopłatę dla krów co najmniej 500 + oraz dla świń . Nie dziwię, się , że nauczyciele strajkują.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Rata #2710893 | 176.97.*.* 7 kwi 2019 03:11

   Skoro dobra zmiana daje wszystkim po kolei to dlaczego ma nie dać nauczycielom? Ja też bym się upomniał o więcej ale pracuję w firmie prywatnej i muszę robić na nierobów za najniższą krajową.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Nauczyciel z Górowa #2710555 | 83.6.*.* 6 kwi 2019 16:19

    Jeszcze nigdy nasze środowisko tak czynnie nie angażowało się w walkę polityczną pod przywództwem swojego wodza Broniarza, który już dawno zapomniał na czym polega misja nauczyciela. Szczytem hipokryzji jest pobieranie przez Broniarza pensji kilka razy większej od nauczyciela i kłamać, że mu brakuje na życie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (23) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    1. Rodzic #2709814 | 94.254.*.* 5 kwi 2019 11:15

     Ja Swoje dziecko z przedszkola nr 6 ( podobno mamy sami zapewnić sobie opiekę) załatwiam prywatną opiekę a później będę od dyrektora domagał si€ zadośćuczybienia poniesionych w wyniku strajku strat co gwarantuje Kodeks Cywilny. Innym rodzicom też to proponuję.

     Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

     Pokaż wszystkie komentarze (6)
     2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5