Światowy Dzień Wody w Przedszkolu Publicznym nr 2 w Bartoszycach

2019-03-25 06:49:36 (ost. akt: 2019-03-25 06:57:17)

Autor zdjęcia: Agata Szefler

Dzieci ubrane na niebiesko, prezentacje, filmy i eksperymenty - to wszystko odbywało się w przedszkolu nr 2 w Bartoszycach z okazji Dnia Wody.
Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) obchodzony jest co roku 22 marca od czasu gdy Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło je podczas Szczytu Ziemi 1992 w Rio de Janeiro w Brazylii.

Ideą święta jest podkreślenie znaczenia relacji między roztropną gospodarką wodną i kondycją społeczną ludzi. Uświadomienie, że dla zrównoważonego rozwoju jej jakość, jest jednym z kluczowych problemów zdrowia publicznego.

Co roku Dzień Wody obchodzony jest pod innym hasłem. W tym roku to „Leaving no one behind” (z ang. – nie pozostawiając nikogo w tyle), które zwraca uwagę na solidarność wobec problemów związanych z wodą.

Na świecie ponad dwa miliardy ludzi cierpi z powodu braku wody. W tych państwach, w których dostęp do wody nie jest oczywistością za codzienne, często wielogodzinne wędrówki do najbliższego bezpiecznego jej źródła, odpowiadają kobiety i dziewczynki.

Wypełnianie tego obowiązku przez matki i córki uniemożliwia im chodzenie do szkoły i pogłębia nierówności związane z dostępem do edukacji. Woda jest niezbędna do życia dla wszystkich organizmów na Ziemi. Aby podkreślić znaczenie tego święta właśnie w piątek dzieci przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko.

Podczas prezentacji miały okazję poznać wiele ciekawostek o wodzie. W krótkim filmiku pt. "Niezwykła podróż kropelki” dowiedziały się jak się wodę uzdatnia do picia, jak potem ona trafią do naszych domów i co robić aby o nią dbać.

Na zakończenie wielką frajdą dla naszych przedszkolaków były bardzo efektowne eksperymenty z wykorzystaniem czystej i zabarwionej wody, oleju, sody, kakao i soli. To był kolejny ciekawy i pełen wrażeń Dzień Wody w przedszkolu.
Agata Szefler


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Artykuł internauty

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5