Błędny rycerz, niekoniecznie pogromca wiatraków, czyli kolejna premiera grupy Bez Spinki

2019-03-13 08:10:52 (ost. akt: 2019-03-13 08:29:12)
"Don Kichot" w wykonaniu działającej w Wojciechach Grupy Teatralnej Bez Spinki

"Don Kichot" w wykonaniu działającej w Wojciechach Grupy Teatralnej Bez Spinki

Autor zdjęcia: Ewa Izdebska

Grupa Teatralna Bez Spinki wystawiła na deskach rodzimego Domu Kultury w Wojciechach szóstą już w swoim dorobku sztukę. „Don Kichot” Miguela de Cervantesa – klasyka światowej literatury, mająca już wiele wydań i odsłon, otrzymała tu naprawdę godną oprawę. Reżyser Marcin Kiszluk postanowił pokazać najsłynniejszego na świecie błędnego rycerza niekoniecznie jako pogromcę wiatraków.
— Don Kichot gości w Wojciechach jako skłócony z rzeczywistością szlachcic, karmiący się lekturą rycerskich romansów. Choć biedny, jest bogaty w niezłomną wiarę w miłość. Zmagając się ze słabościami i złudzeniami, pragnie nieść pomoc potrzebującym i walczyć o ideały, nawet jeśli z góry wiadomo, że bój ten skazany jest na porażkę — powiedział podczas niedzielnej premiery prowadzący wojcieszański teatr od samego początku reżyser.

O ile losy głównego bohatera trudno sumować inaczej niż w kategoriach upadku, ocena spektaklu i Bezspinkowiczów może być tylko jedna — pełen sukces.

Począwszy od aktorów, doskonale interpretujących i panujących nad wyrażonym prozą, wierszem i śpiewem niełatwym tekstem, poprzez kostiumy, nieustępujące garderobie mistrzów, na nienagannie oddającej klimat epoki i opowieści scenografii skończywszy.

Działalność sceniczną grupy z Wojciech trudno już jest rozpatrywać na szczeblu amatorskim. Należy tu powiedzieć o profesjonalizmie bazującym na pasji, talencie, poświęceniu, chęci i odrobinie szczęścia, jakie połączyło grono zapaleńców z charyzmatycznym zawodowcem.

— Na scenie po raz pierwszy pojawili się nowi aktorzy: szalony komediant Leszek Piątkowski, efemeryczna Karolina Piątkowska oraz zatroskany Carrasco. W tej roli Gabriel Galiński — powiedziała Monika Dołżycka, grająca rolę wszechwiedzącego Balwierza. — Cieszymy się, że kolejni pasjonaci dołączają do naszej grupy.

Oprócz doskonałych kreacji aktorskich, wielką rolę w spektaklu gra muzyka i światło. Cała sztuka, a zwłaszcza sceny snów, walki czy śmierci Don Kichota, oprawiona wedle potrzeby rzewną, żwawą czy psychodeliczną nutą oraz bladą, słoneczną czy krwawą iluminacją, nie przyniesie zawodu ani scenom, ani widzom teatralnych sal.

Widzowie natomiast ani na pierwszym, ani na szóstym spektaklu Bezspinkowiczów nie zawiedli. Gdziekolwiek się pojawiają, wolnych miejsc brakuje. Obecna na niedzielnej premierze ponad 200-osobowa publiczność nie szczędziła oklasków, owacji na stojąco, kwiatów i pochwał.

— Coraz wyższy poziom artystyczny i coraz bardziej ambitny repertuar. Brawo aktorzy, brawo reżyser, brawo Wojciechy! — tak wypowiadali się opuszczający dom kultury widzowie.

Kto nie mógł zobaczyć Don Kichota w Wojciechach, jeszcze będzie miał okazję. Bez Spinki planuje trasę wyjazdową.

— Z pewnością pokażemy swoje najnowsze dzieło mieszkańcom bartoszyckiej gminy i powiatu — zapowiedziała Monika Dołżycka.

Obsada
Józef Szuper - Don Kichote
Hanna Galińska - Sancho
Beata Socha - Antonia
Gabriel Galiński - Carrasco
Alina Iwańska - Gospodyni
Krzysztof Iwański - Pleban
Monika Dołżycka – Balwierz

Oraz W Rolach Jakich Mało
Krystyna Baranowska
Krystyna Sobolewska
Maria Śliwkowicz
Barbara Wierzbicka
Karolina Piątkowska
Leszek Piątkowski


md


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ziutek #2704169 | 193.243.*.* 26 mar 2019 13:30

  A kim jest śliczna blondynka z fotki 3 ? Filuterna osóbka

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ? #2697055 | 82.145.*.* 13 mar 2019 17:08

   Brawo Józek. Nareszcie robisz to, co lubisz. Gratulacje. A pan "Trefniś" może bez charakteryzacji zagrać "przyrząd do gaszenia świec w kościele".

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Sławomir Kirkuć #2696903 | 88.220.*.* 13 mar 2019 13:30

   Wielkie brawa dla naszych aktorów !!! Kiedy i gdzie można Państwa zobaczyć na żywo ???? Dziękuję z góry za informację.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5