Bezledy. O zęby trzeba dbać ustawicznie

2019-02-28 08:02:16(ost. akt: 2019-02-28 08:07:50)

Autor zdjęcia: Joanna Borys

Wiek 6-7 lat to najlepszy czas, aby pomóc dzieciom wykształcić towarzyszące im już przez całe życie pozytywne nawyki dbania o higienę jamy ustnej, dlatego uczniowie szkoły w Bezledach tak chętnie przystąpili do ogólnopolskiego programu edukacji stomatologicznej „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” dla uczniów klas „0” i 1.
„Niesamowity świat higieny jamy ustnej” powstał, aby zaangażować dzieci w zajęcia, podczas których posiądą niezbędną wiedzę na temat zębów oraz dowiedzą się, jak ważne jest dbanie o ich stan już od najmłodszych lat. 

W ramach akcji nauczyciele klasy pierwszej ( p. Joanna Borys) oraz oddziału przedszkolnego (p. Bożena Kiszło) zostali wyposażeni w odpowiednie materiały dla uczniów oraz rodziców, które wykorzystali przy realizacji programu.

Podczas zajęć dzieci obejrzały film profilaktyczny. W pierwszej części filmu uczniowie poznali fakty dotyczące zębów oraz funkcji dziąseł. Dzięki drugiej części filmu uczniowie zdobyli ogólne informacje dotyczące stanu zdrowia zębów, w tym fakty na temat płytki nazębnej, bakterii i ubytków.

Z trzeciej części filmu uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest codzienne dbanie o zęby. Otrzymali wskazówki dotyczące szczotkowania zębów, używania nici dentystycznej oraz płukania, które pozwalają im lepiej dbać o higienę jamy ustnej.

Później wykonały szereg zadań, poprzez które dowiedziały się, jak prawidłowo należy dbać o zęby oraz utrwaliły zdobytą wiedzę podczas zabaw integracyjnych i ćwiczeń.

Przedszkolaki wykonały wymowne plakaty. Nie zabrakło również akcji propagującej higienę jamy ustnej w postaci gazetki ściennej, która zawisła w sali świetlicy szkolnej oraz informacji dla rodziców, aby wsparli dobre nawyki swoich dzieci w domu.

Na koniec zajęć nastąpił test sprawdzający zdobytą wiedzę i umiejętności w postaci wzorowego szczotkowania zębów przez uczniów. Wszyscy zdali test znakomicie. Na potwierdzenie uczestnictwa w kursie uczniowie otrzymali pamiątkowe certyfikaty - nagrody za gwiazdorski uśmiech.

Mamy nadzieję, że uczniom podobała się wizyta w „Niesamowitym świecie higieny jamy ustnej” oraz że dzięki niemu są oni bogatsi o wartościową wiedzę. Dzięki temu programowi dzieci przyswoiły wiedzę z wielu obszarów: części zęba, różnice między zębami mlecznymi a stałymi, fakty na temat płytki nazębnej, kamienia nazębnego, zapalenia dziąseł oraz ubytków próchnicowych, znaczenie odżywiania oraz zdrowych nawyków żywieniowych, codzienna higiena jamy ustnej, techniki szczotkowania, czyszczenia nicią dentystyczną oraz płukania jamy ustnej, znaczenie regularnych kontroli stomatologicznych.

A czy my, dorośli dajemy naszym dzieciom dobry przykład?

Joanna Borys


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Artykuł internauty

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5