Uczniowie z "Żeroma" w Bułgarii

2019-02-25 07:33:24(ost. akt: 2019-02-25 07:40:22)
W Plovidiv - Europejskiej stolicy kultury.

W Plovidiv - Europejskiej stolicy kultury.

Autor zdjęcia: archiwum LO im. Żeromskiego w Bartoszycach

Nauka jest wysiłkiem, ale w niektórych okolicznościach ten trud podejmuje się z przyjemnością. Przekonali się o tym uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach biorący udział w projekcie "Herritage and culture: exploring, sharing and preserving the hidden treasures of European cultural heritage".
10 lutego 2019 r. grupa reprezentantów „Żeroma” wyruszyła do Bułgarii, gdzie realizowany był drugi etap tego projektu, stanowiącego część programu Erasmus +.

Od 11 do 15 lutego 2019 r. uczniowie wraz z nauczycielami p. Dorotą Haraf i p. Anną Doroszko uczestniczyli w rozmaitych zajęciach, goszcząc w Velingradzie, w szkole, której patronuje Vasil Levski.

W Plovidiv - Europejskiej stolicy kultury.
Fot. archiwum LO im. Żeromskiego w Bartoszycach
W Plovidiv - Europejskiej stolicy kultury.

Zamiast zwyczajnych lekcji uczestnicy projektu mogli poznawać ludowe tańce, pieśni i tradycje bułgarskie. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele wzięli udział w zajęciach, w trakcie których zastosowano nowoczesną metodę nauczania-CLIL.

Bułgarskie stroje ludowe
Fot. archiwum LO im. Żeromskiego w Bartoszycach
Bułgarskie stroje ludowe

Ciekawym doświadczeniem były też wycieczki do innych miast. Velingrad jest miejscowością słynącą z licznych źródeł wód mineralnych, położoną w niezwykle malowniczej okolicy, ale podziw wzbudziły również inne miejsca: Plovdiv- europejska stolica kultury, Rupite - położone na zboczach wulkanu, znane z faktu, że mieszkała tam Baba Vanga, bułgarska wieszczka oraz Melnik - najmniejsze miasto w Bułgarii, które w całości jest skansenem architektonicznym.

Rzymski teatr w Plovdiv.
Fot. archiwum LO im. Żeromskiego w Bartoszycach
Rzymski teatr w Plovdiv.

W projekt ten, zaplanowany na 2 lata, włączonych jest 6 szkół z Bułgarii, Cypru, Litwy, Słowacji, Polski i Portugalii.

Młodzież zaangażowana w działania projektowe ma okazję ćwiczyć umiejętność posługiwania się językiem angielskim w kontaktach ze swoimi rówieśnikami z innych państw, ale równie ważne jest poznawanie kultury wspomnianych krajów, a także okrywanie piękna własnego dziedzictwa narodowego.

DH

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknijŹródło: Artykuł internauty

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5