Rozmawiają o kulturze sieci

2019-02-20 12:15:00(ost. akt: 2019-02-20 12:40:25)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa jest już po raz czwarty organizatorem konferencji naukowej pod ogólnym hasłem "Kultura pokoju". Tematem tegorocznym jest "Kultura sieci". Uczestnicy dyskutują o zagrożeniach i korzyściach płynących z Internetu.
W środę 20 lutego w Galinach rozpoczęła się konferencja poświęcona zagrożeniom, ale też korzyściom płynącym z Internetu. Jej organizatorem jest Wydział Nauk Społecznych w Bartoszycach Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu. Potrwa do piątku włącznie.

Już witając uczestników wśród których byli naukowcy, samorządowcy, przedstawiciele wojska i służb mundurowych, domów kultury rektor WSB dr Andrzej Zduniak nawiązał do panoszącego się w Internecie hejtu.

— Osoby, które hejtują w sieci to osoby niedowartościowane, które jedynie w taki sposób próbują zaistnieć. Wydaje im się, że w sieci mogą znieważyć, obrazić rektora, profesora, generała, premiera, ministra czy prezydenta. Czują się wówczas ważni podczas, gdy zasługują jednie na danie im w mordę. Danie w mordę nie jest kulturalne, ale przecież hejtuje ten, który nie ma odwagi stanąć przede mną i wypowiedzieć tego samego twarzą w twarz. To są osoby, które swoje kompleksy, swoje zaprzaństwo i małość odreagowują w sieci — mówił we wstępie Andrzej Zduniak.

Dziekan WNS WSB w Bartoszycach Helena Marek podkreśla, że temat tegorocznej konferencji został wybrany i ogłoszony już podczas ubiegłorocznej konferencji.

— Wybór tematu okazał się proroctwem, bo stał się teraz bardzo aktualny w związku z tragiczna śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza — mówi Helena Marek.

— Internet i kultura w sieci, zagrożenia ale też szanse i wyzwania jakie niesie Internet są dziś rzeczami niesłychane ważnymi. Zagrożenia to przede wszystkim wspominany już hejt, ale też cyberprzestępczość i cyberterroryzm. Chciałabym jednak, aby w podsumowaniu konferencji znalazły się aspekty pozytywne istnienia sieci. To choćby łatwość komunikacji między ludźmi dostęp do informacji i wiedzy czy ostatnio usługa e-PIT, którą z radością powitałam. Zwykli użytkownicy korzystają przecież z sieci i jej zasobów. Słowo "korzystanie" niesie ze sobą pozytywny przekaz. W momencie tworzenia Internetu taki był zamysł, aby niósł korzyści. Wraz z rozwojem pojawiły się też zagrożenia, o których nie należy zapominać i o nich ich mówić. Tym tematom poświęciliśmy nasza konferencję — mówi pani dziekan.

and


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5