Dzień Bezpiecznego Internetu w Bezledach

2019-02-13 09:39:18(ost. akt: 2019-02-13 09:46:18)

Autor zdjęcia: Joanna Borys

Uczniowie klas I-III szkoły w Bezledach dowiedzieli się w jaki sposób korzystać z Internetu, aby w przyszłości nie być narażonymi na przykrości, niebezpieczeństwa i jak zasoby sieci wykorzystywać w pozytywny sposób.
Dzień Bezpiecznego Internetu to święto obchodzone w całej Europie 
w pierwszej połowie lutego. Jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Od 2004 roku obchodzone jest również w Polsce, zaś w naszej szkole – Zespole Szkolno– Przedszkolnym w Bezledach - uroczyste obchody święta internautów odbyły się 8 lutego br. Uczestnikami inicjatywy byli uczniowie klas I i III.

Głównym celem obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu było nabycie przez uczniów wiedzy i umiejętności takiego korzystania z komputerów, tabletów czy telefonów komórkowych, by w przyszłości nie być narażonym na niebezpieczeństwa związane z niewłaściwym korzystaniem z nich.

Dodatkowo ważnym elementem przeprowadzonych wśród najmłodszych prelekcji było uświadomienie uczniom, że sami również mogą świadomie albo nieświadomie wyrządzić krzywdę innym użytkownikom.

Na lekcjach z edukacji komputerowej uczniowie klas I-III poznali zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas przeglądania stron internetowych, korzystania z portali społecznościowych, udostępniania zdjęć czy swoich danych osobowych osobom postronnym.

Dodatkowo stworzyli listę korzyści płynących z posiadania dostępu do Internetu i kodeks bezpiecznego internauty.

W klasach natomiast wychowawcy przygotowali gazetki tematyczne mające na celu zaznajomienie uczniów, rodziców, innych nauczycieli z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Sami uczniowie wykonali plakaty zachęcające do promowania wiedzy na rzecz bezpieczeństwa w sieci młodych internautów.

Punktem kulminacyjnym inicjatywy szkolnej było spotkanie uczniów klas I i III, podczas którego oglądano filmy edukacyjne z serii „Sieciaki”, dyskutowano o poruszanych w nich problemach oraz wspólnie wykonano znaczek symbolizujący włączenie się do akcji bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Dzień Bezpiecznego Internetu minął szybko, ale problem bezpieczeństwa w sieci powinien i na pewno pozostanie ważnym tematem, który będzie poruszany systematycznie na zajęciach edukacyjnych w klasach I-III, gdyż żyjąc w dobie cyfryzacji coraz częściej jesteśmy narażeni na tego typu zagrożenia. Dlatego zamiast leczyć skutki, lepiej edukować, gdyż profilaktyka internetowego bezpieczeństwa przynosi wymierne efekty – czego doświadczamy obserwując naszych najmłodszych wychowanków.

Joanna Borys


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Artykuł internauty

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5