Projekt uczniów ZSP nr 2 "Prawi w Sieci" już działa!

2018-12-22 10:57:33(ost. akt: 2018-12-22 11:04:18)

Autor zdjęcia: Archiwum projektu

Od trzech lat w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. E. Orzeszkowej w Bartoszycach realizowane są projekty społeczne. Ich celem jest zdiagnozowanie problemów społecznych środowiska lokalnego i podjęcie działań na rzecz osób wykluczonych społecznie. Tegoroczny projekt uczniów "Elizki" dotyczy łamania praw w Internecie.
Jesteśmy grupą uczniów klasy drugiej technikum. O projektach dowiedzieliśmy się od naszych starszych kolegów i koleżanek, więc i my postanowiliśmy podjąć wyzwanie. Zebraliśmy grupę i zaczęliśmy planować.

Uznaliśmy, że problemem społecznym jest nieumiejętność korzystania z Internetu. Dlatego w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady "Zwolnieni z Teorii" stworzyliśmy sześcioosobowy zespół "Prawi w Sieci". Zgłębiliśmy temat praw w Internecie podczas spotkań z ekspertami, przeczytaliśmy też wiele literatury na ten temat. Potwierdziło to nasze przypuszczenia o zagrożeniach płynących z sieci.

- W czasach, gdy każdy korzysta z Internetu, wielu ludzi nie wie, jaką krzywdę wyrządza drugiemu człowiekowi, ile praw łamie i jakie za to grożą konsekwencje - mówi Eliza Pasiecznik, lider grupy projektowej. - Dlatego chcemy zwiększyć świadomość na ten temat, szczególnie wśród młodych ludzi. Planujemy odwiedzić szkoły bartoszyckie i nie tylko. Mamy nadzieję, że spotkamy się z przychylnością - dodaje.

- Do tej pory udało nam się już zebrać budżet potrzebny do zrealizowania projektu. To ponad 3 tysiące złotych - wyjaśnia Oliwia Wasyłyk, członek grupy projektowej. - Mamy już plakaty, ulotki i gadżety, promujące nasze działania. Pozyskaliśmy wielu patronów i sponsorów. Mamy wsparcie samorządów lokalnych i mediów, za co bardzo dziękujemy.

Tego wszystkiego nie dokonalibyśmy bez Katarzyny Zagajewskiej-Sycz, która cały czas nas motywuje do dalszej pracy oraz koordynuje nasz projekt i napędza do działania.

Co tydzień zbieramy się na spotkaniach, w których omawiamy to, co udało nam się zrealizować i co planujemy jeszcze zrobić. Dzielimy się pomysłami i wybieramy najlepsze opcje. Jesteśmy młodzi, pełni energii i gotowi do działania. Mamy nadzieję, że to co zrobimy uświadomi ludziom, że Internet nie jest tylko bezpiecznym miejscem, w którym pozostajemy całkowicie anonimowi.

Teraz zaczynamy realizować nasze plany oraz cele projektu i już niedługo więcej osób o nas usłyszy.

"Prawi w Sieci": Eliza Pasiecznik, Oliwia Wasyłyk, Justyna Speruda, Agnieszka Potymko, Ewa Bylina, Wojtek Kucharski


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5