W 20 BBZ uczczono żołnierzy poległych siedem lat temu w Afganistanie

2018-12-21 08:55:03 (ost. akt: 2018-12-21 09:18:57)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Na terenie 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej uczczono pamięć pięciu jej żołnierzy, którzy 21 grudnia 2011 roku zginęli podczas misji w Afganistanie.
Uroczystość rozpoczęła się na placu apelowym. Wzięły w niej udział pododdziały 20 BBZ, kompania honorowa, pracownicy cywilni jednostki. Program przewidywał wciągnięcie flagi narodowej na maszt, odśpiewanie hymnu państwowego, odczytanie apelu poległych oraz uczczenie ich pamięci salwą honorową.

Następnie uczestnicy przenieśli się kilkadziesiąt metrów dalej, pod tablicę upamiętniającą poległych żołnierzy 20 BBZ. Pod nią najpierw odmówiono modlitwę, a następnie złożono wieńce i zapalono znicze.

W uroczystości uczestniczył m.in. dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Marek Sokołowski. Złożył on kwiaty pod wspomnianą tablicą w imieniu dowódcy generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych gen. broni Jarosława Miki.

21 grudnia 2011 roku to najczarniejsza data w historii bartoszyckiej brygady. Tego dnia w afgańskiej prowincji Ghazni pod samochodem z żołnierzami 20 BBZ eksplodował ładunek wybuchowy. W zamachu zginęli: st. kpr. Piotr Ciesielski, st. szer. Łukasz Krawiec, st. szer. Marcin Szczurowski, st. szer. Marek Tomala oraz szer. Krystian Banach. Wszyscy zajmowali się pomocą w odbudowie prowincji.

Od 2015 roku dzień 21 grudnia jest dniem pamięci o poległych i zmarłych na misjach i operacjach wojskowych poza granicami kraju.

kwk


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5