Seniorzy z "Wigora" spotkali się z policjantką

2018-12-08 09:31:42 (ost. akt: 2018-12-08 09:39:00)

Autor zdjęcia: Policja

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej policjantka spotkała się z seniorami z klubu „Wigor”. W trosce o bezpieczeństwo seniorów rozmawiano na szereg tematów, począwszy od oszustw różnymi metodami, przez nadużycia związane z podpisywaniem różnego rodzaju umów, po bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Mł. asp. Marta Kabelis, policjantka Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach, rozmawiała z seniorami o ich bezpieczeństwie. Spotkanie przebiegało w świątecznej atmosferze, bo seniorzy z klubu „Wigor” spotkali się z okazji Mikołajek. Ich zdaniem, zawsze jest dobry czas, aby rozmawiać o bezpieczeństwie, zwłaszcza przed świętami, gdy głowa jest zajęta myślami o świątecznych przygotowaniach.

W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o nadużyciach przy zawieraniu różnego rodzaju umów podpisywanych podczas pokazów sprzętu, czy umów podpisywanych w domu, a dotyczących dostarczania mediów, czy usług telekomunikacyjnych. Grupą osób, która jest szczególnie narażona na podpisywanie niekorzystnych dla siebie umów są seniorzy.

Kampania społeczna „Seniorze, nie daj się oszukać!” to wspólne przedsięwzięcie Policji, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Celem kampanii jest zwiększenie świadomości seniorów na temat metod działania oszustów i przekazania wiedzy o tym, jak radzić sobie w sytuacji, gdy już podpiszą niekorzystną dla siebie umowę.

Okazuje się, że temat nieuczciwych umów podpisywanych w trakcie pokazów jest znany bartoszyckim seniorom i jak sami powiedzieli: „najlepiej na te pokazy w ogóle nie chodzić, bo tam zawsze znajdzie się ktoś, kto tak pięknie potrafi rozmawiać, że człowiek wszystkiemu wierzy, wszystko podpisze, a później zaczynają się problemy”.

Policjantka podkreśliła, że w ciągu 14 dni, każdy ma prawo do odstąpienia od umowy zawartej poza siedzibą sprzedawcy i nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów.

Fot. Policja

Działania osób, które wykorzystują seniorów do podpisywania niekorzystnych umów mogą też wypełniać znamiona przestępstwa wówczas taką sprawą zajmą się policjanci kryminalni.

Funkcjonariuszka przypomniała seniorom, że nadal zdarzają się przypadki oszustw na wnuczka, czy policjanta, zaznaczyła, że policjanci NIGDY nie proszą o pieniądze i nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie.

Najprościej ustrzec się przed tego typu oszustem kończąc rozmowę w momencie, gdy rozmówca powie, że jest policjantem, czy innym funkcjonariuszem i poprosi o pieniądze.

Przy okazji spotkania, rozmawiano również o znakomitym narzędziu jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki której, każdy może zadbać o bezpieczeństwo w swojej okolicy.

Fot. Policja
Kolejna część spotkania poświęcona była bezpieczeństwu seniorów w ruchu drogowym. Funkcjonariuszka zaznaczyła, że przejście dla pieszych to wyznaczone miejsce do przejścia przez drogę, co nie oznacza, że jest to miejsce bezpieczne, gdzie nic nam nie grozi.

Niestety potrącenia osób na przejściach są częste, a ich skutki wielokrotnie tragiczne dla pieszych. Policjantka przekonywała, że warto nosić odblaski niezależnie od tego, czy poruszamy się w mieście, czy poza obszarem zabudowanym, bo pieszy mający odblask widoczny jest z odległości 150-200 metrów, a odległość ta daje kierowcy czas na odpowiednią reakcję i uniknięcie potrącenia.

Seniorzy to nie tylko piesi, wielu z nich na spotkanie przyjechała autem, dlatego w ramach trwającej kampanii „Twoje Światła – Twoje Bezpieczeństwo” policjantka mówiła o tym, że jakość świateł w aucie i ich ustawienie ma duży wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Funkcjonariuszka zachęcała do skorzystania z możliwości darmowego sprawdzenia i ewentualnego ustawienia świateł w swoim samochodzie. W ramach kampanii jest to możliwe do 15 grudnia br., na wszystkich 5 stacjach diagnostycznych w powiecie bartoszyckim.

Źródło:
Komenda Powiatowa Policji w Bartoszycach

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5