PRZEMOC W STATYSTYKACH

2018-12-06 18:20:18(ost. akt: 2018-12-06 18:26:46)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum

POWIAT\\\ Skala przemocy domowej ujęta w policyjnych statystykach z roku 2017 i 2018 jest podobna. Zapytaliśmy o to przy okazji ogólnoświatowej kampanii sprzeciwu wobec przemocy mężczyzn nad kobietami "Biała wstążka".
Kampania społeczna „Biała wstążka” to największa ogólnoświatowa akcja, która symbolizuje sprzeciw dotyczący przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet. Także w naszym powiecie w ubiegłym tygodniu zorganizowano szereg przedsięwzięć w ramach kampanii. Były to głównie konsultacje i porady adresowane do ofiar przemocy.

Zapytaliśmy policję o skalę przemocy domowej w naszym powiecie. Podkreślamy, że to dane statystyczne, które nie do końca oddają rzeczywistą skalę problemu.

Tak jak w wielu zjawiskach społecznych istnieje tu bowiem tak zwana ciemna liczba, czyli pewna ilość spraw, które do organów ścigania zgłoszone nie zostały.

Policja jest organem, który zobowiązany jest do przeciwdziałania przemocy poprzez stosowanie procedury Niebieskiej Karty oraz, w uzasadnionych przypadkach, prowadzenia postępowań przygotowawczych w kierunku przestępstwa znęcania się nad rodziną.

— W ubiegłym roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach wypełnili 219 Niebieskich Kart, z tego w 167 przypadkach wszczęto procedurę z nią związaną, a pozostałe 52 były wypełnione w stosunku do rodzin, w których procedura była już wdrożona. Natomiast w okresie od stycznia do końca października tego roku policjanci wypełnili 176 Niebieskich Kart. Przy tym wszczęto 133 procedury z nią związane, zaś kolejne 43 karty dotyczyły rodzin, w których prowadzona jest już procedura — informuje mł. asp. Marta Kabelis, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Bartoszycach.

W ostatnich dwóch latach mamy więc do czynienia z podobną liczbą Niebieskich Kart, chociaż trzeba pamiętać, że dane z 2018 roku nie obejmują listopada i grudnia.

Podobnie jest z ilością wszczętych postępowań o przestępstwo znęcania się nad rodziną.

— W 2017 roku wszczęto 68 dochodzeń z artykułu 207 kodeksu karnego, gdzie 25 postępowań zakończyło się skierowaniem aktu oskarżenia do sądu, bądź skierowaniem do sądu wniosku o ukaranie sprawcy znęcania się nad rodziną bez konieczności przeprowadzania rozprawy lub warunkowym umorzeniem dochodzenia z uwagi na pojednanie sprawcy przemocy domowej z osobą pokrzywdzoną. W okresie od stycznia do 3 grudnia tego roku wszczęto 62 takie dochodzenia. Tutaj 19 postępowań zakończono stwierdzeniem winy sprawcy — informuje Marta Kabelis.

ANDRZEJ GRABOWSKI


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Tutejszy #2638601 | 82.145.*.* 7 gru 2018 08:43

    A jaki "kolor wstążki" ma przemoc kobiet nad mężczyznami?

    Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5