Bezledy. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

2018-11-30 08:55:42(ost. akt: 2018-11-30 09:00:15)

Autor zdjęcia: Joanna Borys

„Nie ma dzieci - są ludzie” – tak powiedział kiedyś Janusz Korczak. „Dziecko to także człowiek tylko, że jeszcze mały...”. Przecież każdy dorosły kiedyś również był dzieckiem. Podobnie jak każdy dorosły, dziecko jest właścicielem pewnych praw i wolności, o których dowiedzieli się najmłodsi uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bezledach.
Prawa, o których mowa, to oczywiście prawa dziecka zapisane w Konwencji Praw Dziecka, a okazją do ich przypomnienia był obchodzony w listopadzie Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

28 listopada br. uczniowie klas I-III obchodzili swój własny „Dzień Królowania”. Tego dnia stali się najważniejszymi osobami w szkole. Mięli swoje święto.

Już od samego rana poznawali swoje prawa, wśród których znalazły się między innymi: prawo do równości, edukacji, zabawy, prawo do ochrony, integracji czy prawo do wyrażania swoich poglądów. Wychowawcy przygotowali gazetki ścienne o omawianej tematyce.

Oglądano prezentację multimedialną oraz film o nieprzestrzeganiu praw dziecka przez dorosłych. Odśpiewano również hymn o prawach dziecka. Na koniec najmłodsi wykonali wspólną pracę plastyczną jako zwieńczenie „Dnia Królowania”.

Wychowawcy nie zapomnieli również wspomnieć, że oprócz praw, uczniowie mają swoje obowiązki, z których również muszą się wywiązywać.

Aby przedłużyć miłe chwile, uczniowie zabrali swoje korony do domów. Wszystko po to, by rodzice również pamiętali o prawach swoich pociech. Wszyscy dorośli powinni brać udział w rozwoju umysłowym i fizycznym dziecka. Dzieci są największym bogactwem każdego społeczeństwa i w przyszłości to one będą decydowały o swojej małej ojczyźnie, potem o państwie, dlatego należy bardzo dobrze je do tej roli przygotować. Mamy nadzieję, że zrobiliśmy już pierwszy krok…

Joanna Borys


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Artykuł internauty

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5