Uczniowie z Żydowa uczcili 100. rocznicę niepodległości w szkole i w domu pomocy społecznej
2018-11-14 07:03:14(ost. akt: 2018-11-14 07:10:37)
Uroczysty apel w szkole a później występ dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Szczurkowie do dwa główne elementy obchodów Święta Niepodległości społeczności szkoły podstawowej w Żydowie.
„Spotykamy się dzisiaj na apelu z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uroczystości poświęconej ojczyźnie i wolności.11 listopada to wielka data - symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa” - tymi słowami 9 listopada 2018 roku rozpoczął się w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie uroczysty apel poświęcony obchodom wielkiej rocznicy.
Przepiękne biało–czerwone kotyliony podkreśliły charakter uroczystości. O godzinie 11.11 uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz przybyli goście odśpiewali hymn narodowy.
Symbole narodowe i pieśni patriotyczne pomagały naszemu narodowi przetrwać trudne chwile zaborów, wojen i okupacji.
W przygotowanym montażu słowno – muzycznym uczniowie klasy V przedstawili okoliczności wydarzeń, które doprowadziły do utraty niepodległości, wydarzeń z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku.
Myślą przewodnią akademii było ukazanie dążeń niepodległościowych, cierpienia Polaków skazanych na tułaczkę oraz znaczących wydarzeń, które stały się dla naszej historii symbolami.
Wszyscy w skupieniu wysłuchali wierszy i pieśni patriotycznych, które wzbudzały refleksję nad wartością wolności i niepodległości. Swoją dumę i radość ze stu lat niepodległości Polski uczniowie wyrazili piosenką pt. „Kocham Cię Polsko!”, odśpiewaną wspólnie przez całą społeczność szkolną.
Tego samego dnia na zaproszenie kierownictwa Domu Pomocy Społecznej w Szczurkowie uczniowie zaprezentowali pensjonariuszom przygotowany program artystyczny. Mieszkańcy DPS entuzjastycznie reagowali na występ, nagradzając dzieci brawami.
Tego samego dnia na zaproszenie kierownictwa Domu Pomocy Społecznej w Szczurkowie uczniowie zaprezentowali pensjonariuszom przygotowany program artystyczny. Mieszkańcy DPS entuzjastycznie reagowali na występ, nagradzając dzieci brawami.
Również uczniowie byli widzami i słuchaczami przygotowanego przez gospodarzy występu, którzy z wielkim przeżyciem recytowali wiersze, czy odczytywali przygotowane teksty. Następnie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Po występach uczniowie oraz mieszkańcy DPS spotkali się na słodkim poczęstunku.
Po występach uczniowie oraz mieszkańcy DPS spotkali się na słodkim poczęstunku.
Wizyta w DPS była prawdziwą lekcją wychowawczą, która uczy szacunku i podtrzymuje więzi między pokoleniami.
Elżbieta Kubiszewska
Czytaj e-wydanie
">kliknij

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Źródło: Artykuł internauty
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez