Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Szkole Podstawowej w Wojciechach

2018-11-14 05:17:11(ost. akt: 2018-11-14 05:23:47)

Autor zdjęcia: Teresa Bryła

Dla uczczenia 100. lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, od września 2017 r. rozpoczęliśmy w naszej szkole realizację projektu pt. "Dla Niepodległej". Głównym celem naszych działań jest budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie uczniów dziejami Polski i Polaków oraz promowanie patriotyzmu


Poprzez uczestnictwo w różnorodnych zajęciach edukacyjnych, konkursach oraz uroczystościach o charakterze patriotycznym, nasi uczniowie poznają pojęcia i wydarzenia związane z polską historią i tradycja narodową.

W dniach od 5 do 9 listopada 2018 r. odbywał się w naszej szkole Tydzień Patriotyczny. W tym czasie nasi uczniowie zaangażowali się w prezentację wielu inicjatyw i działań propagujących patriotyzm.

W poniedziałek 5 listopada uczniowie klas V – VIII, czytali swoim młodszym kolegom i koleżankom patriotyczne wiersze Władysława Bełzy, Marii Konopnickiej i Jana Kochanowskiego.

We wtorek 6 listopada rodzice i nauczyciele, włączyli się w akcję "Czytamy Dla Niepodległej", czytając uczniom klas starszych fragmenty wybranych utworów K.W. Wójcickiego, H. Sienkiewicza, A. Kamińskiego, St. Żeromskiego i A. Mickiewicza. Natomiast na zajęciach historii uczniowie klas IV – VIII oglądali fragmenty filmów o bohaterach (m.in. o Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Ignacym Janie Paderewskim, Wojciechu Korfantym, Wincentym Witosie) i walce o niepodległość.

W środę 7 listopada rozegraliśmy na terenie przyszkolnym Terenową grę historyczną "Niepodległa”. W grze wzięło udział pięć drużyn złożonych z uczniów klas IV – VIII. Uczestnicy gry, zaopatrzeni w mapy i specjalne "glejty” , musieli przejść trudną drogę od III rozbioru Polski, poprzez Legiony Polskie we Włoszech, Polskie Powstania Narodowe, Walkę Polaków o Wolność, I wojnę światową, Odzyskanie Niepodległości, aż do Niepodległej.

Przygotowane zadania, które były odpowiednio punktowane dotyczyły m. in. zaborów i państw zaborczych, polskiego hymnu narodowego, polskich powstań narodowych haseł niepodległościowych, umiejętności praktycznych, znajomości wybitnych Polaków, którzy w czasach zaborów rozsławiali imię Polski na całym świecie oraz Polaków, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości.

Nad przebiegiem gry czuwali w wyznaczonych punktach uczniowie ,,punktowi” oraz rodzice i nauczyciele. Trzeba przyznać, że drużyny dzielnie walczyły o Niepodległą... i Niepodległa jest z nami...

Gra zakończyła się w świetlicy szkolnej, gdzie odbyło się podsumowanie. Wręczanie nagród w postaci Medali dla Niepodległej dla zwycięskiej drużyny i słodkiego upominku dla wszystkich uczestników gry odbyło się w czwartek 8 listopada podczas uroczystego Śpiewania Dla Niepodległej.

W czwartek 8 listopada uczniowie klas 0 – VIII w odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej, Śpiewali dla Niepodległej pieśni legionowe i patriotyczne. Każda klasa zaprezentowała się pięknie, dostarczając wszystkim obecnym wielu wzruszeń.

W tym dniu swoją obecnością zaszczycił nas pan Józef Zysk, wiceprzewodniczący Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP. Pan Józef, ubrany w mundur Marszałka, z szablą u boku, przybliżył nam postać Józefa Piłsudskiego, człowieka z zasadami, który bardzo kochał i szanował swoją matkę oraz wyjątkowo kochał dzieci, cenił rodzinę i pracę zbiorową.

Spotkanie z Marszałkiem na długo pozostanie w naszej pamięci. Serdecznie dziękujemy panu Józefowi za poświęcony czas i niezwykłą lekcję historii.

W piątek 9 listopada o godzinie 10.45, na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia poświęcona 100-leciu odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Rozpoczynając uroczystość p. Teresa Bryła przypomniała wszystkim obecnym, że 100. rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę, to wielkie święto wszystkich Polaków.

Zwróciła się również z prośbą o zachowanie pamięci o tych wszystkich, którzy za naszą wolność zapłacili najwyższą cenę. Następnie uczniowie klasy VI i VII przedstawili pierwszą część programu artystycznego pt. "Nie gniewaj się na nas Polsko", w którym pokazali jak można we współczesnych czasach kochać swoją Ojczyznę i jak okazywać szacunek dla symboli narodowych.

W dalszej części uroczystości uczniowie klasy 0 A oraz VI - VIII ukazali w pięknym montażu słowno - muzycznym trudną drogę, jaką Polska i Polacy przeszli od utraty niepodległości w roku 1795, aż do jej odzyskania po 123 latach, w 1918 roku. O godzinie 11.11, włączając się w akcję "Rekord dla Niepodległej" wspólnie zaśpiewaliśmy Hymn Narodowy.

Następnie odbyło się wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursu plastycznego pt. "Poczet wielkich Polaków na 100 - lecie Niepodległości".

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę zadbaliśmy również o odświętną dekorację klas i korytarzy szkolnych. Na dolnym korytarzu pojawiła się wystawa tematyczna pt. "Bo chcieli być wolni" przybliżająca trudne drogi Polaków do niepodległości , wiodące od końca XVIII wieku, aż po drugą połowę XX wieku, bo przecież w ciągu tych stu lat, nasza Ojczyzna cieszyła się wolnością przez niecałe pół wieku.

Podjęte przez nas działania przybliżyły uczniom w atrakcyjnej formie wiedzę historyczna o Polsce, jak również koncepcję pozytywnego patriotyzmu czasów współczesnych oraz pobudziły do aktywnego obchodzenia świąt narodowych i podkreśliły ich rolę we współczesnym społeczeństwie.

Nasze działania związane z realizacją projektu Dla Niepodległej będą kontynuowane do końca roku szkolnego.

Teresa Bryła


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

 

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: teresa

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5