Uroczystość uroczystością, ale kiedy zawyła syrena, strażacy ruszyli na ratunek

2018-11-02 13:04:40 (ost. akt: 2018-11-02 13:32:01)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Dziesięć aparatów powietrznych przekazano w piątek 2 listopada jednostkom OSP z powiatu bartoszyckiego. W trakcie uroczystości część strażaków musiała wyjechać na akcję.
Była godzina 12.21. W komendzie powiatowej trwała właśnie uroczystość przekazania jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu, będących w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, aparatów powietrznych.
Przedstawiciele poszczególnych OSP podpisywali właśnie protokoły, kiedy zawyła syrena.

Stojący w rzędzie strażacy z państwowej straży pożarnej rzucili się biegiem, najpierw do swoich ubrań i butów, następnie do samochodu. W kilkadziesiąt sekund siedzieli już na swoich miejscach i wyjeżdżali z garażu. Będąc już na zewnątrz włączyli syreny i pognali ulicami miasta.

Za chwilę głos odezwał się w radiu strażaków z jednostki wojskowej. Wszyscy nachylili się nad komunikatem, a po chwili biegli już do swojego samochodu, zaparkowanego przed garażem PSP i pojechali śladem swoich kolegów.

Do wyjazdu zadysponowany został jeszcze jeden wóz państwowej straży. Tym razem uczestnicy uroczystości musieli przesunąć się, by zrobić mu miejsce. Jak się później okazało, wszyscy strażacy pojechali na wypadek drogowy w Samolubiu, poproszeni o pomoc przez jednostkę z Lidzbarka Warmińskiego.

Niespodziewany wyjazd nie przeszkodził jednak w przekazaniu aparatów powietrznych. Zakupione zostały one z budżetu powiatu, a kosztowały 31 tys. zł. Starosta Wojciech Prokocki "matką chrzestną" tego pomysłu nazwał radną powiatową kończącej się kadencji Agnieszkę Kobryń. To ona była na tyle uparta, by pomysł wyposażenia jednostek OSP w aparaty doprowadzić do końca.

Aparaty są urządzeniami do kompletnej ochrony dróg oddechowych przed wdychaniem szkodliwych dla organizmu gazów, dymów,par i mgieł. Otrzymały je ochotnicze straże z Sępopola, Lipicy, Górowa Iławeckiego, Kamińska, Pieszkowa, Bezled, Galin, Wojciech, Bisztynka i Sątop-Samulewa.

Przy okazji przypomniano, jaki sprzęt, kupiony ze środków powiatu, został przekazany w ostatnich latach KP PSP oraz jednostkom OSP. Z najważniejszych (i najdroższych) były to: łódź płaskodenna z wyposażeniem (78,9 tys zł), defibrylatory AED (ponad 34 tys. zł) i pneumatyczny namiot ewakuacyjny z wyposażeniem (blisko 30 tys. zł).

kwk


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. hmm #2615494 | 88.220.*.* 2 lis 2018 15:16

    To jakiś ruch p. Wojtka przed wyborami?

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5