Uwaga na oszustów "na policjanta" lub "na wnuczka"
2018-10-20 07:54:05(ost. akt: 2018-10-21 11:18:51)
W ostatnich dniach odnotowaliśmy próby oszustwa seniorów tzw., metodą „na policjanta”. Szczęśliwie seniorzy byli czujni i świadomi istniejącego zagrożenia, zachowali zimną krew i nie dali się oszukać. Pamiętać należy, że oszust może zadzwonić do każdego z Was i podać się np. za policjantkę z CBŚ. Tak właśnie ostatnio przedstawiała się oszustka, dzwoniąca do 78–latki z Bartoszyc.
Pomimo tego, że świadomość społeczeństwa o oszustwach metodą na „wnuczka czy policjanta” stopniowo rośnie, nadal istnieją osoby, które ulegają emocjom, czy presji wywieranej przez przestępcę i dając się oszukać, tracąc oszczędności życia.
Szczęśliwie bartoszyccy seniorzy, do których zadzwonili oszuści nie dali się oszukać i nie uwierzyli kłamstwom usłyszanym w słuchawce telefonu.
Oszustka dzwoniąca do 78 – latki z Bartoszyc przedstawiła się z imienia i nazwiska, poinformował że jest policjantką z CBŚ podała nawet rzekomy numer swojej legitymacji służbowej, a wszystko po to, aby jak najbardziej uwiarygodnić swoje dobre intencje.
78 – latka początkowo uwierzyła, że jej oszczędności zgromadzone na bankowym koncie są zagrożone i pomimo ostrzeżeń bankowca wypłaciła je z konta. Kobieta, według instrukcji podanej przez oszustkę miała je wpłacić w innym banku na podane konto.
Szczęśliwie, podana przez oszustkę placówka bankowa nie przyjmuje wpłat i 78 – latka z wypłaconą kwotą wróciła do swojego banku, gdzie zorientowała się, że prawdopodobnie jest oszukiwana.
Kobieta zgodnie ze wskazówkami fałszywej policjantki była stale z nią połączona telefonicznie. Seniorka w banku dała znać obsłudze, o tym co się dzieje i poprosiła o pomoc. Pracownica banku wezwała policję.
Apelujemy!
W tego typu sytuacjach, należy pamiętać o rozwadze i zachować ostrożności – jeżeli dzwoni do Państwa ktoś, kto podaje się za członka rodziny i prosi o szybkie przekazanie pieniędzy, nie podejmujcie żadnych pochopnych decyzji.
Nie informujcie nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które macie w domu lub jakie przechowujecie na koncie. Ponadto zawsze dzwońcie do kogoś z rodziny i weryfikujcie informację, na temat rzekomo potrzebnej pomocy. Wszystko
po to, by sprawdzić wiarygodności naszego rozmówcy.
po to, by sprawdzić wiarygodności naszego rozmówcy.
W przypadku podejmowania finansowych decyzji nigdy nie ulegajcie presji czasu. W przypadku oszustw „na policjanta” pamiętajcie, że funkcjonariusze NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie!
NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy!
W momencie, kiedy ktoś będzie chciał Was w ten sposób oszukać, podając się przez telefon za policjanta – natychmiast zakończcie taką rozmowę! Nie wdawajcie się w dialog z oszustem, a o wszystkim poinformujcie policję lub prokuraturę.
Apelujemy do opiekunów osób starszych – informujcie rodziców, dziadków oraz innych seniorów, o takich przestępstwach. Ostrzegajcie seniorów przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność.
Pamiętajcie - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić Waszych bliskich i Was samych przed utratą oszczędności życia.
Źródło:
Komenda Powiatowa Policji w Bartoszycach
Komenda Powiatowa Policji w Bartoszycach
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez