Wojciechy. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

2018-10-16 06:38:11(ost. akt: 2018-10-16 06:44:25)

Autor zdjęcia: Teresa Bryła

Na początku roku szkolnego nauczyciele i uczniowie klas I- III Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wojciechach przyjęli zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, gdzie można wygrać księgozbiór dla szkolnej biblioteki.
Celem konkursu jest budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów klas I-III. Razem z tym zaproszeniem otrzymaliśmy materiały motywacyjne dla uczniów i rodziców: mini albumy na naklejki dla dzieci, które bardzo zainspirowały ich do codziennego głośnego czytania.

Jak twierdzą psychologowie, do wyrobienia nowego nawyku potrzebne jest powtarzanie działania przez co najmniej 21 dni, dlatego ideą albumu było zebranie przez dzieci 21 naklejek. Nauczyciele przyznawali naklejkę za, potwierdzone podpisem rodzica, poświęcenie co najmniej minut dziennie na głośne czytanie. Na zajęciach wychowawcy jak również uczniowie czytali książkę „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków".

Urozmaiceniem i największą frajdą przy czytaniu książki były otrzymane maskotki wszystkich Słodziaków.

Praca konkursowa składała się z dwóch części jedną z nich było zorganizowanie w szkole Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.

Do naszej szkoły w tym dniu na specjalne zaproszenie zostali zaproszeni rodzice oraz specjalny gość pani leśniczy- Kinga Chodara z Nadleśnictwa Górowo Iławeckie.

Na początku klasa II zaprezentowała taniec do piosenki „Chodź poznaj Gang Słodziaków”- wszyscy uczniowie zaprezentowali się we własnoręcznie wykonanych maskach zwierząt występujących w piosence.

Po wykonanej piosence pani z nadleśnictwa zapoznała uczniów z kilkoma informacjami o tym, czym się zajmuje w swojej pracy a następnie przeczytała krótką historyjkę o kilku leśnych przyjaciołach z książki pt. „Gang Słodziaków”.

Po przeczytaniu dzieci odpowiadały na szereg pytań, które zadawała im pani leśnik dotyczących treści historyjki. Niespodzianką stała się przygotowana przez panią Kingę prezentacja multimedialna pt. „Kto mieszka w lesie”, która bardzo zainteresowała i zaangażowała dzieci do słuchania a później do zadawania różnych pytań o zwierzętach, które występują w lasach.

Na koniec pani leśniczy wyjęła z magicznej skrzyni eksponaty różnych ptaków występujących w Polsce o których w bardzo interesujący sposób opowiedziała. Na zakończenie dzieci za pomocą rolek po ręcznikach papierowych, które przypominały kształt lornetki wypatrywały, w wykonanej przez rodziców dekoracji sali, zwierzaków o których mowa była przez całą uroczystość.

W tym dniu uczniowie przy wsparciu zaproszonych rodziców wykonali także drugą część pracy konkursowej, gdzie należało napisać lub narysować własną historię o dalszych przygodach Gangu Słodziaków w zależności od poziomu: klasy I rysowały swoje historie, klasy II tworzyły komiksy z elementami tekstów. Klasy III pisały krótkie historie i je ilustrowały.

Podczas całego święta w szkole panowała bardzo przyjemna atmosfera. Na pewno taki dzień będzie obchodzony w naszej szkole za rok.

Sylwia Kozera


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: teresa

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5