Uczniowie "Mechaniaka" za murami Aresztu Śledczego w Bartoszycach

2018-06-14 07:20:38(ost. akt: 2018-06-14 07:24:05)

Autor zdjęcia: Danuta Maroska

Mechatronicy i samochodziarze uczestniczyli w lekcji wychowawczo-profilaktycznej. Zwiedzali były areszt, aby przekonać się jak może się skończyć nieodpowiednie zachowanie.
W dniu 13 czerwca 2018r. uczniowie klasy 2TMT i 2 TPS pod opieką p. Danuty Maroskiej oraz p. Macieja Purłana wzięli udział w lekcji wychowawczo-profilaktycznej zorganizowanej na terenie byłego Aresztu Śledczego w Bartoszycach.

Celem zajęć było podniesienie poziomu świadomości uczniów oraz wyczulenie ich na zagrożenia wynikające z nieodpowiedzialnego postępowania.

Wycieczkę oprowadzał były absolwent „Mechaniaka”, były funkcjonariusz służby więziennej pan Karol Chilmanowicz, który serdecznie nas powitał i pochwalił naszą młodzież za świetny wybór szkoły.

Podczas zajęć uczniowie zostali zapoznani z obowiązującymi regulacjami prawnymi dotyczącymi przestępczości wśród nieletnich oraz z konsekwencjami prawnymi popełnionych przestępstw lub wykroczeń.

Ponadto, uczniowie i opiekunowie mieli możliwość poznania specyfiki funkcjonowania jednostki penitencjarnej, a w tym: zasad bezpieczeństwa stosowanych na terenie jednostki, uprawnień pracowników, praw i obowiązków osadzonych,
a także środków przymusu bezpośredniego stosowanych przez funkcjonariuszy służby więziennej.

W czasie wizyty w Areszcie Śledczym uczniowie mogli zobaczyć jak wyglądają cele osadzonych, świetlica, łaźnia, place wyznaczone do spacerów i aktywności sportowych, centrum monitoringu i dowodzenia.

Oprócz zwrócenia uwagi na genezę przestępczości wśród młodych osób i wynikających z niej zagrożeń, spotkanie koncentrowało się również na zapoznaniu uczniów z prawidłowymi wzorcami zachowań w środowisku rodzinnym i szkolnym oraz poinformowaniu młodzieży, gdzie szukać ewentualnej pomocy.

Lekcja wychowawczo-profilaktyczna w „praktyce” była źródłem niezapomnianych wrażeń dla wszystkich uczestników.

D. Maroska i M. Purłan


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: DM

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5