Dwie dogrywki musiały wyłonić zwycięzcę III Konkursu Wiedzy o Sporcie

2018-04-18 19:18:45(ost. akt: 2018-04-18 20:01:18)
Uczestnicy finału III Konkursu Wiedzy o Sporcie (od lewej): Kamil Rynkiewicz, Arkadiusz Protokowicz, Joanna Budna i Józef Kasjaniuk

Uczestnicy finału III Konkursu Wiedzy o Sporcie (od lewej): Kamil Rynkiewicz, Arkadiusz Protokowicz, Joanna Budna i Józef Kasjaniuk

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Na siedem pytań, na które ostatecznie musiał odpowiedzieć, pomylił się tylko raz. Do zwycięstwa potrzebował dwóch dogrywek. Zwycięzcą zorganizowanego w Bartoszycach III Konkursu Wiedzy o Sporcie został mieszkaniec tego miasta Józef Kasjaniuk.
W finale w Bartoszyckim Domu Kultury Kasjaniuk początkowo bezbłędnie odpowiadał na kolejne pytania.

Wiedział, który, zmarły we wrześniu ub.r. mieszkaniec Bartoszyc był zasłużonym działaczem TKKF i LZS, którzy polscy sportowcy zdobywali medale na czterech kolejnych olimpiadach, które państwo wystawiło na paraolimpiadzie w 2000 r. zdrowych koszykarzy udających niepełnosprawnych i podczas których igrzysk Biało-czerwoni wywalczyli najwięcej medali.

Pomylił się dopiero przy piątym pytaniu. Gdyby na nie odpowiedział, już wtedy zapewniłby sobie pierwsze miejsce. Jego finałowi konkurenci mieli bowiem za sobą co najmniej jedną złą odpowiedź.

Radość ze zwycięstwa trzeba było jednak odłożyć w czasie. Józef Kasjaniuk poległ, kiedy musiał wymienić czterech ostatnich uczestników "Biegu z gwiazdą" w Bartoszycach. - Po raz ostatni byłem na tych zawodach, kiedy gościem był Mariusz Czerkawski. Potem nie śledziłem już dokładnie kolejnych edycji - tłumaczył później Kasjaniuk.

Do dogrywki przeszło troje uczestników. Po cztery prawidłowe odpowiedzi mieli Kasjaniuk, występujący po raz trzeci w finale Kamil Rynkiewicz oraz uczennica bartoszyckiego "Żeroma" Joanna Budna. Na tym etapie odpadł czwarty z uczestników - Arkadiusz Protokowicz.

W dogrywce pierwsza odpadła Budna. Panowie udzielili dobrych odpowiedzi, ale w kolejnej turze pomylił się Rynkiewicz. Wymieniając igrzyska, w których Polacy zdobyli najwięcej złotych medali, powiedział o Monachium, Montrealu i Atlancie, ale nie wspomniał o Tokio.

Chwilę później kolejne pytanie o "Bieg z gwiazdą" dostał Kasjaniuk, ale tym razem już znał odpowiedź. Zapytany o to, który z gości honorowych bartoszyckiej imprezy zdobył podczas IO najwięcej złotych medali, bez wahania wymienił kulomiota Tomasza Majewskiego.

Dzięki temu został zwycięzcą trzeciej edycji konkursu. - Prawdę mówiąc, spodziewałem się trudniejszych pytań. Bałem się też, że będą pytania dotyczące przepisów poszczególnych dyscyplin - powiedział po wszystkim Józef Kasjaniuk, który w eliminacjach zajął drugie miejsce. - Wydarzenia sportowe śledzę od lat 70. i z tamtego okresu czuję się najmocniejszy. Dużo oglądałem, wiele czytałem. Nie do końca dobrze czułem się za to w sporcie lokalnym, bo nie zawsze mieszkałem w Bartoszycach.

Drugie miejsce zajął Kamil Rynkiewicz, który był najlepszy w eliminacjach. W jego przypadku powiedzenie, że do trzech razy sztuka nie znalazło potwierdzenia. - Ale i tak jest postęp, bo wcześniej dwa razy byłem trzeci - powiedział po finale mieszkaniec Dąbrowy. - Czy pytania były trudne? Co dla jednego jest łatwe, dla innego może być trudne. Poziom finału był jednak naprawdę wysoki. Byłem mile zaskoczony. Nie wygrałem, ale drugie miejsce też jest fajne.

Trzecie miejsce w konkursie zajęła Joanna Budna, a czwarty był Arkadiusz Protokowicz z Bisztynka.

W trakcie transmitowanego na żywo przez TVK bart-Sat programu nagrodzeni zostali także uczestnicy konkursu z kategorii szkół podstawowych. Tutaj najlepszym okazał się Kacper Krawczyk, który wyprzedził Szymona Wieczorka, Aleksandrę Wiśniewską, Michała Kalinowskiego oraz Jakuba Maksymowicza.

Grzegorz Kwakszys
g.kwakszys@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5