Na bartoszyckim "Kwadracie" nie ma już ani jednego drzewa

2018-04-18 15:19:08 (ost. akt: 2018-04-18 15:49:03)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Dziś o godz. 9:15 padło ostatnie z drzew rosnących na bartoszyckim Placu Konstytucji 3 Maja. Urzędnicy zapewniają, że drzewa tam wrócą za sprawą nowych nasadzeń. Wątpliwości co do terminu wycinki ma wielu mieszkańców a ornitolog znalazł w powalonych drzewach ptasie gniazda oraz jajo modraszki.
— Myślałem, że te drzewa już tu zostaną i wydaje mi się, że burmistrz Bartoszyc tak obiecywał w mediach — mówił nam jeden z mężczyzn przyglądających się pobojowisku jakie dziś rano pozostało po wycince wszystkich drzew na Placu Konstytucji 3 Maja w Bartoszycach.


Mieszkańcy Bartoszyc, osoby prowadzące działalność gospodarczą przy "kwadracie" i po prostu przechodnie zwracali nam uwagę, że termin wycinki nie jest zgodny z dość powszechnie znanymi terminami dozwolonej wycinki.

— Przecież teraz jest okres lęgowy ptaków i nie wolno drzew wycinać — dziwili się.

— No i będzie afera, bo tu były ptasie gniazda - mówił jeden z przechodniów widząc, że robimy zdjęcia. Zwracał uwagę na liczne ptaki, które szukają swoich gniazd na powalonych drzewach.

Z pytaniami zatelefonowaliśmy do sekretarza miasta Roberta Pająka.

— Zdaję sobie sprawę, że to budzi kontrowersje. Mamy jednak wszystkie wymagane prawem pozwolenia na tę wycinkę. Wycinkę poprzedziliśmy sprawdzeniem, czy na drzewach nie gniazdują ptaki. Zrobiła to powołana przez burmistrza komisja. Nie było obowiązku, by w tej czynności brał udział ornitolog — wyjaśnił Robert Pająk.

Dodał, że decyzja o wycince nakłada też obowiązek dokonania nasadzeń.

— Posadzone tu zostanie 14 drzew. Nie będą to sadzonki, tylko drzewa około 10-letnie. Będą umieszczone w specjalnych studniach, aby system korzeniowy nie uszkadzał nawierzchni. Tak więc drzewa wrócą na "Kwadrat" — zapewnił Pająk.

Bartoszycki ornitolog Marek Bebłot od nas dowiedział się o wycince. Przyszedł na miejsce i dość szybko na powalonych już drzewach odnalazł dwa gniazda grzywaczy oraz gniazdo kawki. Wspólnie obserwowaliśmy też modraszkę, która straciła swą dziuplę z jajem. Samą dziuplę i jajo ornitolog też znalazł. Swoje obserwacje udokumentował i zamierza interweniować w tej sprawie.

Dziupla w wyciętym drzewie z jajem modraszki.
Fot. Marek Bebłot
Dziupla w wyciętym drzewie z jajem modraszki.

— Proponowałem urzędnikom wykonanie ekspertyzy ornitologicznej za darmo, ale urząd nie skorzystał. "Ekspertyzę" zrobiły więc osoby bez specjalistycznej wiedzy. Nie wystarczy bowiem stwierdzić, że nie ma gniazd, ale trzeba także obserwować ptaki. Część z nich urządza gniazda w dziuplach. Poza tym ochronie podlega siedlisko ptaków, a nie tylko gniazdo. Siedlisko to także miejsce, gdzie ptaki nocują. Widzę, że tym inwestycjom należy się przyglądać z dużo większą uwagą — powiedział Bebłot.

A jak wy oceniacie wycinkę tych starych, dziuplastych drzew?

andCzytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Poirytowany #2721434 | 188.146.*.* 24 kwi 2019 02:10

  Jak można tak było zniszczyć miasto. Mówiłem tyle razy odp... się od rynku. To nie, musieli rozpieprzyć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Zenek #2491817 | 82.177.*.* 26 kwi 2018 12:21

  Kiedyś gdy burmistrzem był p. Nałęcz porządkowano nadbrzeże Łyny. Też wycinano drzewa i krzewy. Czy pamiętacie ile narzekań na poczynania burmistrza? A on zrobił tam porządek, nowe drzewa są posadzone i wygląda to wszystko elegancko. TERAZ TEŻ TAK BĘDZIE!!! Nie wylewajcie już pomyj.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. wybory #2488885 | 37.248.*.* 21 kwi 2018 22:02

  Brawo Panie Petrykowski, najpierw na przemysłowej zrobił Pan wyrąb teraz na kwadracie, to co jeszcze lasek TPD Panu został. Całe szczęście, że jesienią wybory to może więcej drzew na beton Pan nie zamienisz.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 4. veq #2488171 | 94.254.*.* 20 kwi 2018 18:01

  a na cmentarzu syf kontenery pelne smieci ,ale nie ma czasu na porządki bo pracownicy zuk w godzinach pracy na swoje prywatne posesje sluzbowym sprzętem woża fanty

  odpowiedz na ten komentarz

 5. dyp #2488164 | 94.254.*.* 20 kwi 2018 17:57

  Jak ja patrze na tego buca z panamery i pana P to się zastanawiam ile trzeba śniegu zjeść żeby się takie bałwany na świecie pojawiły

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (15)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5