Wielkanocne zwyczaje w Przedszkolu Publicznym nr 2 w Bartoszycach

2018-03-29 15:14:03 (ost. akt: 2018-03-29 15:20:36)
Dzieci z grupy "Skrzaty” przygotowania świąteczne rozpoczęły od utworzenia w sali kącika wielkanocnego, w którym znalazły się symbole związane ze świętami oraz wykonały dekoracje świąteczne.
Dzieci poznały tradycje i podania ludowe związane z pisankami, dowiedziały się jakimi technikami można ozdabiać pisanki i własnoręcznie je wykonały. Dowiedziały się, jak w dawnych czasach ludzie bawili się nimi. Wzięły również udział w zabawie w turlanie pisanek, która bardzo się dzieciom podobała. Były zachwycone, że tak fajnie można się bawić kolorowymi jajkami.

Przedszkolaki uczestniczyły w licznych doświadczeniach z jajkiem: rozpoznawały ugotowane i surowe jajko, sprawdzały czy jajko pływa lub tonie, jak wygląda w środku.

Poznały również tradycyjne potrawy związane z tymi świętami,. Postanowiły przy tym upiec babkę wielkanocną.

Po zgromadzeniu wszystkich produktów, Tymon i Wiktor czytali przepis i sposób wykonania, a pozostałe dzieci z pomocą pani Ani łączyły, odmierzały potrzebne produkty, następnie zaniosły przygotowaną babkę do kuchni, aby ją upiec.

Gdy była gotowa, zastała polana polewą, a po wystygnięciu dzieci zebrały się przy odświętnie nakrytym stole, aby ją wspólnie zjeść. Babka wielkanocna bardzo wszystkim smakowała. W tak miłej atmosferze dzieci składały sobie świąteczne życzenia.

Działania dostarczyły dzieciom dużo radości i dały możliwość doświadczania oraz zdobycia wielu wiadomości o tradycjach i zwyczajach świąt wielkanocnych.

Krystyna Sekita


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Artykuł internauty

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5