Popularnonaukowe warsztaty w Instytucie PAN w Olsztynie dla najlepszych

2018-03-06 21:40:57(ost. akt: 2018-03-06 21:44:08)

Autor zdjęcia: Lubomira Tchórz

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 im. Łesi Ukrainki z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach odznaczający się bardzo dobrymi wynikami w nauce, zachowaniu, a także angażujący się w akcje społeczne i posiadający wysokie osiągnięcia konkursowe, mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach popularnonaukowych, organizowanych w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie.
Wyjazd zorganizowany był w ramach corocznego projektu realizowanego w szkole pn. "Pozytywne Naj", podsumowującego I semestr roku szkolnego. Tym razem nagrodą dla najlepszych była niezwykle interesująca wycieczka do Olsztyna.

Zajęcia odbyły się 23 lutego 2018 r. i trwały dwie godziny. Każdy z uczestników wykonał wybraną przez siebie bakterię, przebywającą w przewodzie pokarmowym człowieka, za pomocą przyborów plastycznych. Nauczyliśmy się również tworzyć obrazki z drożdży. Niestety musieliśmy poczekać aż drożdże urosną i wyniki naszej pracy można byłoby podziwiać dopiero kolejnego dnia. Z pewnością zapamiętamy, które napoje są zdrowe dla naszego organizmu dzięki pokazowi „Magiczne przeciwutleniacze w napojach”. Nasza skóra stała się bardziej nawilżona na skutek własnoręcznie przygotowanego kremu z dobranych przez nas składników i olejków eterycznych. Wykonaliśmy własne preparaty z bakterii występujących w jogurtach oraz obejrzeliśmy je pod mikroskopem. Omówiliśmy ich działanie na organizm człowieka. Przygotowaliśmy również tzw. gluta o wybranym kolorze i konsystencji.

Podczas zajęć zdobyliśmy wiele przydatnej wiedzy. Z pewnością zapamiętaliśmy mnóstwo informacji, które dzięki możliwości „dotknięcia wiedzy”, łatwiej przyswoiliśmy. Wszystkiemu towarzyszyła świetna zabawa i uśmiechy uczestników. Wielki ukłon w kierunku Instytutu Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie oraz osób prowadzących pokaz. Szczególne podziękowania za popularyzację nauki składamy prof. dr hab. Mariuszowi Piskuła oraz pani Kamili Penkacik, Ewie Łoś oraz wszystkim pracownikom, którzy w bardzo interesujący i przystępny sposób przekazali nam wiedzę i zainteresowali nas prezentowaną tematyką
Jesteśmy bardzo zadowoleni z warsztatów i z wielką chęcią wzięlibyśmy udział w kolejnych.

gimnazjalistka Kinga Bącik,
Fotografie: Lubomira Tchórz, Mirosław Bachor


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Ukrainki

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5