Wojciechy. Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych
2018-03-03 14:28:34(ost. akt: 2018-03-03 14:35:05)
Uczniowie z Wojciech pamiętali o Żołnierzach Wyklętych. 2 marca odbyła się tam uroczystość oraz przedstawienie w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej "Pamiętamy".
1 marca po raz 8. obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych wszystkich, którzy po 1944 roku nie zgodzili się na to, by nasza Ojczyzna była rządzona przez komunistyczne władze.
Nie złożyli broni, gotowi walczyć do końca. Wielu z nich zapłaciło za to cenę życia. Komuniści ze wszystkich sił chcieli zatrzeć po nich wszelki ślad w pamięci Polaków. Nie udało im się tego dokonać.
Po ponad 50. latach zakłamania i fałszowania historii - ,,Podziemna Armia” – powróciła. "Wyklęci” żyją w naszej pamięci i stają się dla młodego pokolenia Polaków wzorem patriotyzmu. Bo przecież w godzinie próby warto ,"zachować się jak trzeba” – jak zamordowana przez komunistów Inka.
Ustawa z dnia 3 lutego 2011 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych mówi:
"W hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.”
2 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wojciechach odbyła się uroczystość poświęcona żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego.
Swoją obecnością na uroczystości zaszczyciła nas pani Bożena Kruszewska, wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Delegatury w Elblągu, rodzice oraz cała społeczność szkolna.
Członkowie nieformalnej grupy historycznej "Pamiętamy” w spektaklu zatytułowanym "Bo chcieli być wolni…” – w pięknych słowach, przeplatanych motywami muzycznymi i inscenizacją, przedstawili losy i sylwetki Żołnierzy Wyklętych.
Scenariusz uroczystości został opracowany przez nauczycielkę historii, p. Teresę Bryła. Członkowie grupy "Pamiętamy" to: Dominika Kijko, Kinga Kaczmarczyk, Nikola Apalewicz, Aleksandra Kowalska, Gabrysia Moskalewicz, Amelia Wśniewska, Wiktoria Apalewicz, Julia Szulc, Kinga Kietlińska, Mateusz Szablak i Mikołaj Szafrański.
Dziękujemy za pomoc przy przygotowaniu scenografii i dekoracji pani Jolancie Wójcik i Renacie Latosińskiej.
Cisza panująca na sali gimnastycznej i oklaski po występie stały się dowodem na to, że udało nam się trafić do serc i wyobraźni widzów.
Teresa Bryła
Czytaj e-wydanie ">kliknij
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: teresa
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
mc #2453926 | 62.21.*.* 4 mar 2018 13:53
Super, że Pani Tereska aktywizuje młodzież, brawo :) Wyglądali świetnie!
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz