Delegacja z francuskiej gminy Ploeuc-L’Hermitage gościła w gminie Bartoszyce

2018-02-16 09:19:21 (ost. akt: 2018-02-16 09:24:59)

Autor zdjęcia: Gmina Bartoszyce

Wizycie przyświecały dwa cele. Pierwszy dotyczył kontynuacji podjętych w ubiegłym roku przez władze obu samorządów rozmów. Cel drugi koncentrował się na polityce społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowania instytucjonalnego systemu opieki i wsparcia osób niepełnosprawnych i starszych.
W gminie Bartoszyce gościła delegacja z francuskiej gminy Ploeuc-L’Hermitage, której przewodniczył mer Thibaut Guignard, pełniący jednocześnie funkcję wiceprzewodniczącego Rady Departamentu Côtes-d’Armor. Towarzyszyli mu Marie–Pierre Rault — wiceburmistrz odpowiedzialna za sprawy solidarnościowe i społeczne oraz Pierre-Michel Connen — prezes stowarzyszenia współpracy Ploeuc-L’Hermitage.

Wizycie przyświecały dwa zasadnicze cele. Pierwszy dotyczył kontynuacji rozmów podjętych w ubiegłym roku przez władze obu samorządów. Dyskutowano o budowaniu partnerstwa, realizacji wspólnych projektów oraz możliwości pozyskania funduszy zewnętrznych na ich realizację.

Cel drugi koncentrował się na polityce społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowania instytucjonalnego systemu opieki i wsparcia osób niepełnosprawnych i starszych.

W powiecie bartoszyckim istnieje dobrze rozwinięta sieć placówek udzielających pomocy osobom, które z różnych przyczyn wymagają szeroko rozumianego wsparcia. W zależności od potrzeb, korzystają z całego wachlarza usług, m.in.: opiekuńczych, terapeutycznych, rehabilitacyjnych, socjoterapeutycznych.

Na mocy porozumień międzygminnych, korzystają z nich również mieszkańcy gminy Bartoszyce. Wśród odwiedzonych placówek znalazły się: Gminny i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bartoszycach wraz ze Środowiskowym Domem Samopomocy i Domem Dziennego Pobytu, Schronisko dla bezdomnych, Warsztaty Terapii Zajęciowej i Zakład Aktywności Zawodowej.

We Francji dużą wagę przywiązuje się do zapewnienia jak najlepszej opieki ludziom starszym. Dlatego członkowie delegacji byli szczególnie zainteresowani funkcjonowaniem placówek całodobowych.

Wiele pytań i odpowiedzi padło w bartoszyckim Domu Pomocy Społecznej dla osób w podeszłym wieku i osób somatycznie i przewlekle chorych oraz w Domu Pomocy Społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych w Kamińsku.

Ciekawym doświadczeniem była też wizyta w ośrodku dla niepełnosprawnych Centrum Barka w Górowie Iławeckim oraz w bartoszyckim Przedszkolu Integracyjnym.

Francuzi są bardzo zainteresowani tym, co dzieje się w Polsce. W ramach wizyt studyjnych poszukują inspiracji i ciekawych rozwiązań, które mogliby przenieść na swój grunt.

Wbrew stereotypowemu myśleniu, w Polsce istnieje wiele przykładów dobrych praktyk i wzorców do naśladowania. Bardzo wysoko został oceniony poziom odwiedzanych placówek. Wielokrotnie podkreślano, że są to miejsca zadbane, bardzo dobrze wyposażone, z szeroką ofertą zajęć, a przede wszystkim zarządzane przez wyjątkowych, oddanych swojej pracy ludzi.

Podczas pobytu delegacji nie zabrakło też akcentów związanych z naszym dziedzictwem kulturalnym i kulinarnym. Goście odwiedzili Dom Kultury w Bezledach oraz zmodernizowaną ze środków unijnych świetlicę w Galinach. Podziwiano wystawy rękodzieła artystycznego i oklaskiwano występy gminnych artystów: zespołów Sonar i Gali Babki oraz wokalistki Agnieszki Mazurek. Wyśmienite dania kuchni polskiej i regionalnej przygotowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Bezledach i Galinach.

Wizyta gości z Francji to kolejny krok w kierunku budowania międzynarodowego partnerstwa, które stwarza nowe możliwości zarówno dla samorządu gminy Bartoszyce, jak i lokalnej społeczności. W planach jest rozwijanie współpracy na kilku płaszczyznach. W pierwszej kolejności będzie to wymiana kulturowa i rozwój społeczeństwa obywatelskiego, przy zaangażowaniu organizacji pozarządowych z terenu obu państw.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim osobom, które wniosły swój wkład w organizację wizyty studyjnej i przyczyniły się do tego, że jej poziom był bardzo wysoki.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: GminaBartoszyce

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5