Reaguj, kiedy widzisz przemoc. Kampania "Biała wstążka"
2017-12-05 17:11:58(ost. akt: 2017-12-05 17:28:30)
BARTOSZYCE\\\ Samorządy miasta i gminy Bartoszyce zorganizowały konferencję dotyczącą przemocy wobec kobiet. Odbyła się ona w ramach kampanii "Biała wstążka". W tym roku podkreślano na niej rolę świadków w procesie ograniczenia przemocy.
Organizatorzy konferencji podkreślali, że nie odbywała się ona tylko po to, żeby się odbyć.
— Chcemy w ten sposób zaapelować do wszystkich mężczyzn, żeby wspierali nas, kobiety, w przeciwdziałaniu przemocy, aby byli z nami nie tylko w tym dniu, ale cały czas — podkreślała Katarzyna Siry, pełnomocnik burmistrza Bartoszyc ds. profilaktyki uzależnień oraz szefowa zespołu interdyscyplinarnego zajmującego się przeciwdziałaniu przemocy.
— Kobiety oczekują od mężczyzn wsparcia, ochrony, szacunku, zrozumienia i nade wszystko nie stosowania przemocy. To mężczyźni są w ogromnej przewadze tymi, którzy przemoc stosują. Zdarzają się przypadki odwrotne, ale są jednostkowe.
O problemie przemocy wobec kobiet teraz i w przyszłości mówiła Anna Wiechcińska-Szymańska ze stowarzyszenia "Niebieska Linia". O roli świadków w procesie pomagania osobom doświadczającym przemocy wypowiadała się Anna Olszewska z Ośrodka Pomocy dla Ofiar Pokrzywdzonych Przestępstwem w Elblągu. Z kolei Daniel Romańczuk podkreślał role różnych instytucji w procesie wychodzenia kobiet z przemocy domowej.
Wszyscy prelegenci podkreślali natomiast rolę świadków przemocy w procesie jej ograniczania.
— Nie chodzi tu tylko o świadków występujących ewentualnym w procesie karnym, ale choćby osoby, które zwrócą uwagę swemu znajomemu, że niewłaściwie zachowuje się wobec swojej żony, czy narzeczonej — mówiła Anna Wiechcińska-Szymańska.
O dane statystyczne obrazujące skalę przemocy w naszym powiecie zapytaliśmy mł. asp. Martę Kabelis z Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach.
Dowiedzieliśmy się, że w ubiegłym roku wszczęto 267 procedur Niebieskiej Karty. Do końca października tego roku było ich 200.
— Ta liczba nie jest jednoznaczna z liczbą obecnie prowadzonych procedur. Część z procedur została zakończona, inne nie — zaznaczała jednak Kabelis.
— Przesłanek do zakończenia procedury jest wiele. To choćby śmierć sprawcy, czy zmiana przez niego miejsca zamieszkania. W innych przypadkach, nawet gdy ofiara przemocy mówi, że wszystko jest już w porządku, musi upłynąć kilka miesięcy, aby dzielnicowy miał pewność, że do przemocy w danej rodzinie już nie dochodzi — wyjaśniała policjantka.
Dowiedzieliśmy się również, że w tym roku w powiecie wszczęto 139 dochodzeń w sprawach o znęcanie się nad rodziną, a stwierdzono popełnienie 59 takich przestępstw.
Kampanię "Białej wstążki" rozpoczęli kanadyjscy mężczyźni w 1991 r. Dwa lata wcześniej na politechnice w Montrealu mężczyzna zamordował 14 kobiet, a 13 ranił. Tłumaczył, że nie skończył studiów, ponieważ to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Kanadyjczycy — w geście protestu i solidarności z ofiarami ataku — wybrali na symbol kampanii białą wstążkę i obiecali, że będą przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy wobec kobiet.
Na Warmii i Mazurach tę antyprzemocową kampanię zainaugurowała w tym roku wojewódzka konferencja w Mrągowie, która odbyła się 27 listopada pod hasłem "Stop przemocy wobec kobiet — jak pomóc skutecznie?".
Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie ">kliknij
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Źródło: Gazeta Olsztyńska
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
pio #2391249 | 81.15.*.* 5 gru 2017 18:00
Piszecie o takich akcjach jak ta- niestety już się odbyła, a można było napisać wcześniej ,że będzie coś takiego...
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz