„Ja i mały teatr” po raz dziewiąty w Bartoszycach

2017-11-09 23:07:31(ost. akt: 2017-11-09 23:17:09)

Autor zdjęcia: Lubomira Tchórz

Aż 18 grup teatralnych ze szkolnych i międzyszkolnych zespołów nauczania języka ukraińskiego oraz dwóch szkół z ukraińskim językiem nauczania w województwie warmińsko-mazurskim zagościło na szkolnej scenie przy ulicy Leśnej w Bartoszycach.
Przegląd teatralny od 9 lat cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci, młodzieży oraz nauczycieli i jest jedynym tego rodzaju przedsięwzięciem w województwie warmińsko-mazurskim, przeznaczonym dla młodego pokolenia Ukraińców, realizowanym przez Stowarzyszenie Absolwentów, Sympatyków, Przyjaciół Szkoły „Kałyna” w ramach zadania publicznego „Spotkania teatralno-poetyckie 2017”.

Młodzi adepci sztuki teatralnej, wcielając się w różnorodne role bohaterów bajek, spektakli teatralnych, inscenizacji wierszy, skeczy oraz kabaretu, mają doskonałą możliwość na rozwój i kształtowanie umiejętności artystycznych, recytatorskich i aktorskich, uczą się odwagi i pokonywania stresu podczas wystąpień przed publicznością.

Żywe prezentacje teatralne, pełne pomysłów i kreatywności uczestników, pokazały, że można jednocześnie pogłębiać zainteresowania kulturą Ukrainy, doskonalić umiejętność posługiwania się językiem ukraińskim i dobrze bawić się wraz ze spontanicznie reagującą publicznością.

Wystąpienia uczestników przeglądu teatralnego pokazały wielkie bogactwo tematyczne: od motywów patriotycznych do codziennych problemów szkolnych przedstawianych w formie satyrycznej, od tradycji ukraińskich do problematyki polsko-ukraińskich relacji historycznych.

Komisja konkursowa miała nie lada zadanie, aby wyłonić najciekawsze prezentacje teatralne. Nagrodą Grand Prix zostali odznaczeni młodzi artyści z Kruklanek i Wydmin za kompozycję literacko-muzyczną „Polska i Ukraina – jedna święta rodzina”. Zaś tytuł laureata IX Wojewódzkiego Przeglądu Małych Form Teatralnych „Ja i Mały Teatr” otrzymali:
- grupa teatralna z Wydmin za komedię „Jazykata Chweśka” („Pyskata Chweśka”),
- zespół „Sribłyny” z Kandyt za spektakl „W imię twoje, Święta Ukraino”,
- grupa „Malatko” z Olsztyna za inscenizację bajki „Lysycia i Żurawel” („Lisica i Żuraw”),
- „Ziroczky” ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Łesi Ukrainki z UJN w Bartoszycach za inscenizację bajki „Wilk i ośmioro koźlątek” oraz „Taniec na przywitanie”,
- kabaret licealistów z Zespołu Szkół z UJN w Górowie Iławeckim pn. „U wsiomu wynen horoskop” („Wszystkiemu winien jest horoskop”),
- grupa teatralna uczniów kl. III-IV ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Łesi Ukrainki z UJN w Bartoszycach za inscenizację „Dzieciństwo Łesi”,
- grupa teatralna „Artysty” z Toprzyn za kabaret pn. „Batky, dity i szkoła” („Rodzice, dzieci i szkoła”),
- gimnazjaliści z Olsztyna za prezentację „Nasze randewu” („Nasza randka”),
- uczniowie z międzyszkolnego zespołu nauczania języka ukraińskiego w Budrach, Sobiechach i Więckach za bajkę „Fabowany Lis”.

Członkowie jury wyróżnili również najlepsze kreacje aktorskie. Siódmoklasistka Weronika Binik z Wydmin umiejętnie wcieliła się w rolę Chweśki w komedii „Jazykata Chweśka” („Pyskata Chweska”), a Bohdan Danilewycz, licealista z Górowa Iławeckiego, zaimponował rolą Kosti w kabarecie „Wszystkiemu winien jest horoskop” .

Przegląd „Ja i mały teatr” jest inicjatywą szczególnie cenną. To nie tylko artystyczna konfrontacja młodych aktorów, ale i wzajemne poznawanie się, zaś dla nauczycieli jest dodatkową formą doskonalenia i wymiany doświadczeń. Wszystkim natomiast zainteresowanym przedsięwzięcie pozwala na twórcze uczestniczenie w ukraińskim życiu kulturalnym.

Realizacja tego typu zadania pozwala na rozwój i podtrzymanie ukraińskiej tożsamości narodowej i jest bardzo dobrym przykładem zrozumienia potrzeb mniejszości narodowych i współpracy z administracją publiczną, w tym z Burmistrzem Miasta Bartoszyce. Bez finansowego wsparcia Urzędu Miasta Bartoszyce nie byłoby możliwości przeprowadzenia przedsięwzięcia na wysokim poziomie organizacyjnym i merytorycznym. Za co gorąco dziękują organizatorzy teatralnego przedsięwzięcia.

Lubomira Tchórz
fotografie: Mirosław Drozd


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Ukrainki

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5