Bartoszyce. Odpowiedzi w sprawie drugiego mostu ma udzielić czytelnikowi Ministerstwo Rozwoju

2017-10-27 08:54:29 (ost. akt: 2017-10-27 09:33:48)

Autor zdjęcia: Czytelnik

Mieszkańcy Bartoszyc biorą sprawę programu Polska - Rosja we własne ręce. Otrzymaliśmy właśnie treść korespondencji jednego z naszych czytelników z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Pierwsza reakcja kancelarii jest błyskawiczna.
Nasz czytelnik (imię i nazwisko znane redakcji) poinformował nas, że 26 października 2017 r. (wczoraj) przesłał na adres e-mail Kancelarii Prezesa Rady Ministrów własne wystąpienie w sprawie zatwierdzenia Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Oto treść tego wystąpienia:

"Od lat obserwuję poważne kłopoty komunikacyjne w Bartoszycach, gdzie przez rzekę Łynę wiedzie jeden most drogowy. Miasto jest przepołowione tą rzeką. Dlatego w 2014 roku w lokalnej prasie i na lokalnych portalach internetowych przeczytałem z radością, że podpisano porozumienie samorządów w sprawie budowy drugiego mostu w Bartoszycach. Porozumienie to zawarł ówczesny marszałek województwa a dziś poseł Jacek Protas z samorządowcami powiatu i miasta Bartoszyce. Samorządy powiatu i miasta zadeklarowały wniesienie do tej inwestycji kwot po 3 miliony złotych, co dla tych samorządów jest olbrzymim wysiłkiem finansowym.

Przez wielu mieszkańców zapowiedź budowy drugiego mostu jest i była jedynie "kiełbasą wyborczą". Okazało się jednak, że nowe samorządy, po wyborach z 2014 roku podtrzymują to stanowisko i wykonały to, co do nich należy w sprawie tej inwestycji. Kwota około 200 tys. złotych została wydatkowana na przygotowanie dokumentacji technicznej, co poprzedzono wykonaniem odpowiednich i wymaganych raportów oddziaływania na środowisko, konsultacjami społecznymi etc.

Problem z rozpoczęciem budowy polega jednak na tym, że samorządowcy zaplanowali, iż inwestycja ta ma być finansowana z Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Rosja 2014-2020. Obecnie do uruchomienia tego programu wymagane jest (według wszelkich dostępnych mi informacji) jedynie przyjęcie uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia programu a ten akt jest - z niezrozumiałych powodów - oddalany w czasie, co powoduje uszczuplanie środków z programu.

Program Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 został zaakceptowany przez międzynarodowy Wspólny Komitet Programujący, a następnie 8 grudnia 2016 r. przez Komisję Europejską. Do zawarcia umowy finansowej, która warunkuje uruchomienie pieniędzy programu na realizację projektów niezbędne jest jego zatwierdzenie przez polski rząd. W świetle regulacji unijnych powinno to nastąpić do końca 2017 r. , brak decyzji w tym zakresie grozi rozwiązaniem programu i utratą szansy wsparcia w postaci 62 milionów euro.

Odpowiednie apele/stanowiska do Pani Premier wystosowały, w ostatnich dniach, samorządy województwa i powiatu bartoszyckiego. Postanowiłem dołączyć do tych apeli jako zwykły obywatel.

Informuję Panią, że w Bartoszycach, po jednej stronie rzeki Łyny znajdują się m.in. szpital i szpitalny oddział ratunkowy z karetkami pogotowia z systemu ratowniczego oraz jednostka państwowej straży pożarnej. Znajdują się tam duże osiedla mieszkaniowe, szkoły i przedszkola a droga krajowa nr 51 wiedzie do międzynarodowego, drogowego przejścia granicznego Bezledy - Bagrationowsk.

Wszystkie pojazdy uprzywilejowane wspomnianych służb, aby dojechać do drugiej części miasta na ratunek muszą pokonać jedyny most w Bartoszycach, który jest zakorkowany przez praktycznie cały dzień. (ruch na dobę przekracza w tym miejscu 21 tys. pojazdów)

To utrudnia a czasem uniemożliwia sprawny przejazd służb bowiem na moście nie jest możliwe takie zachowanie kierowców, które tworzy korytarz ratunkowy. To, że nie doszło jeszcze do tragedii jest tylko przedziwnym zrządzeniem losu. Jest pewne, że do niej dojdzie. Pytanie tylko kiedy?

Budowa drugiego mostu w Bartoszycach jest koniecznością nie tylko ze względu na kwestie ratunkowe ale i ekonomiczne oraz po prostu ludzkie, bo drugi most usprawni po prostu komunikację w mieście i może przyczynić się do jego rozwoju ekonomicznego lub też zatrzymania postępującego w zastraszającym tempie procesu wykluczenia i zapaści gospodarczej tego miasta.

Dane na ten temat zapewne Pani doskonale zna z opracowań i raportów naukowych dotyczących choćby kwestii demograficznych i migracyjnych.

W związku z tym jest rzeczywiście niezrozumiałe dla mnie nie podejmowanie decyzji o uruchomieniu programu Polska-Rosja, który nie tylko w Bartoszycach może znacznie poprawić infrastrukturę drogową i inną (choćby wyposażenie szpitali, szkół itp.) Nie interesują mnie przy tym, żadne polityczne spory oraz aspekty wielkiej polityki międzynarodowej.

Pani Premier! Proszę kiedyś po prostu przyjechać do Bartoszyc i zobaczyć o co chodzi w tym mieście i dlaczego ten drugi most jest absolutną koniecznością. Proszę zważyć, że tu, w regionie przygranicznym naprawdę żyjemy w dobrych relacjach z naszymi sąsiadami z obwodu kaliningradzkiego a powtarzane okresowo przez niektórych ministrów Pani rządu informacje o zagrożeniach wywołują tu jedynie uśmiech politowania. Zresztą w programie współpracy transgranicznej nie chodzi o problemy wielkiej polityki międzynarodowej tylko o chodniki, drogi, karetki pogotowia, szkoły i wreszcie most w Bartoszycach.

Apeluje zatem o spowodowanie, aby ów program ruszył a tym samym, aby został wreszcie zbudowany drugi most w Bartoszycach."

Jak nas poinformował czytelnik, to wystąpienie przesłał na adres: sprm@kprm.gov.pl i bardzo szybko (27. października o g. 8:32) otrzymał pierwszą odpowiedź. Z pisma wynika, że pełnej odpowiedzi ma udzielić czytelnikowi Ministerstwo Rozwoju z jednoczesnym przesłaniem kopii odpowiedzi do sekretariatu PRM.


- Przesyłam wam to pismo, bo być może warto, aby i inne osoby, mieszkańcy Bartoszyc wysyłali podobne pisma, prośby czy żądania w sprawie drugiego mostu i programu Polska - Rosja. Do napisania własnego apelu skłoniły mnie publikacje na waszym portalu - powiedział nam czytelnik.

Obiecał też, że prześle nam odpowiedź z Ministerstwa Rozwoju, natychmiast po jej otrzymaniu.

and

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hmm #2364099 | 176.97.*.* 31 paź 2017 12:15

  Podobno rząd PiS tłumaczy się wstrzymaniem i nie podpisaniem umów z UE na inwestycje w naszym regionie względami bezpieczeństwa i manewrami rosyjskimi ZAPAD 2017

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Andrzej #2361524 | 94.254.*.* 28 paź 2017 10:38

  Takie pisma powinien wysłać burmistrz miasta a nie czytelnik gońca... Oni w tym urzedzie nic nie robią tylko w szkołach dyplomy rozdaje zeby sie pokazać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Krzyś #2361195 | 31.1.*.* 27 paź 2017 20:28

  Ciekawe, co teraz zrobi PiS? Wszak Suweren wprost oznajmił, że potrzebuje w mieście mostu wybudowanego z funduszy UE w ramach programu Polska-Rosja!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. BCE #2360874 | 176.97.*.* 27 paź 2017 13:09

  Po to wybieramy radnych, burmistrzów, wójtów, starostę (nie wybieramy ale też ma jakiś głos) żeby występowali w imieniu mieszkańców. Goniec mógłby sprawdzić ile z tych organów samorządowych interweniowało w sprawie mostu, ile razy kiedy i z jakim skutkiem?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 5. nikt #2360769 | 82.177.*.* 27 paź 2017 11:12

  przesyłam do tvn

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5