Policjantka i bankowiec mówiły, jak ustrzec się przed oszustem

2017-10-26 13:49:03 (ost. akt: 2017-10-26 13:55:20)
Policjantka wspólnie z pracownicą jednego z banków opowiedziały podczas spotkania w Osiece (gm. Bartoszyce) 
o metodach oszustw na "wnuczka" i "policjanta”.
W środę 25 października w świetlicy gminnej w Osiece policjantka wspólnie z przedstawicielką jednego z banków przedstawiły najczęstsze metody i techniki, jakie stosują oszuści. Pomimo tego, 
że świadomość społeczeństwa o tym procederze rośnie, nadal istnieją osoby, które ulegają emocjom czy presji wywieranej przez przestępcę i dając się oszukać, tracąc oszczędności życia.

Pracownica banku wyjaśniała, że pytania bankowców o przeznaczenie wypłacanej kwoty nie służą „po nic”. Zdarzyło się, że to pytanie zadane starszej pani, która odpowiedziała, że "dla wnuczka, który ma problemy", uchroniło ją przed przestępcą. Seniorka będąc w banku zadzwoniła do swojego wnuka i okazało się, że ten nie ma problemów i nie potrzebuje pieniędzy.

Policjantka przypominała, że policjanci NIGDY nie proszą o pieniądze i nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Najprościej ustrzec się przed tego typu oszustem kończąc 
rozmowę w momencie, gdy rozmówca powie, że jest policjantem, czy innym funkcjonariuszem i poprosi o pieniądze. W trakcie spotkania zaprezentowano spot „Oszukaj oszusta”, który entuzjastycznie nagrodzono brawami.

Kolejna część spotkania, poświęcona była możliwościom jakie daje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i Aplikacja Moja Komenda. Osoby uczestniczące w spotkaniu przyznawały, że obie aplikacje są godne uwagi i dają dużo możliwości. Dyskutowano zwłaszcza o KMZB jako znakomitym narzędziu do informowania policji o uciążliwych problemach w najbliższym otoczeniu.

Marta Kabelis
KPP Bartoszyce


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5