Święto Wojska Polskiego w 20. Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej

2017-08-16 12:10:00 (ost. akt: 2017-08-16 12:24:01)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Msza święta i uroczysta zbiórka w koszarach, wręczenie odznaczeń i awansów oraz defilada to elementy dzisiejszego Święta Wojska Polskiego jakie obchodzono w 20. BBZ w Bartoszycach.
W 20. Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej w Bartoszycach odbyły się dziś uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego. Miału charakter wewnętrzny i odbyły się w koszarach, gdyż żołnierze jednostki uczestniczyli wczoraj w obchodach w Warszawie i wojewódzkich w Elblągu.

Uroczystą zbiórkę na placu alarmowym poprzedziła Msza św. odprawiona w kościele garnizonowym przez kapelana 20. BBZ ppłk. ks. Marka Wojnowskiego. Po nabożeństwie, w asyście kompanii honorowej złożono znicze i kwiaty pod tablicą upamiętniającą pięciu poległych w Afganistanie żołnierzy brygady.

Uroczystości w jednostce rozpoczęły się od złożenia meldunku dowódcy brygady płk. dypl. Januszowi Wiatrowi, który po przeglądzie pododdziałów powitał gości. Wśród nich był poseł na Sejm RP Adam Ołdakowski, starosta powiatu bartoszyckiego Wojciech Prokocki, burmistrz Bartoszyc Piotr Petrykowski, wójt gminy Bartoszyce Jadwiga Gut i przedstawiciele służb mundurowych oraz byłych żołnierzy 20. BBZ.

Zgodnie z ceremoniałem wojskowym poczet flagowy, przy Hymnie Państwowym śpiewanym przez żołnierzy, wciągnął flagę państwową na maszt.

Potem przyszedł czas na odznaczenia, awanse i wyróżnienia.


Głos następnie zabrał dowódca 20. BBZ płk Janusz Wiatr. Gratulował odznaczonym i awansowanym. Życzył awansów tym, którzy ich w tym roku nie otrzymali. Dziękował pracownikom cywilnym. Podkreślał, że bycie żołnierzem nie jest wykonywaniem obowiązków pracowniczych a służbą dla społeczeństwa.

— Przed moim ślubem z obecną małżonką poinformowałem ją, że jestem żołnierzem i może se zdarzyć tak, że moje obowiązki żołnierskie będę przedkładał przed obowiązki rodzinne. Tak też w moi życiu było. Na szczęście w mojej rodzinie jest to rozumiane. Życzę wam wszystkim, aby i w waszych rodzinach to rozumiano. Zaszczyt służby w Wojsku Polskim jest jednocześnie pierwszą z powinności żołnierza — mówił.

Głos zabrał także poseł Adam Ołdakowski, który gratulował wyróżnionym i życzył wszystkiego najlepszego żołnierzom oraz pracownikom cywilnym brygady. Wspominał genezę Święta Wojska Polskiego i bohaterstwo żołnierzy roku 1920 broniących Polski i Europy przed zalewem komunizmu.

Gratulacji i życzenia w imieniu samorządowców złożył starosta Wojciech Prokocki a w imieniu służb mundurowych nadleśniczy Zbigniew Zygmunt Pampuch.

Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów, którą relacjonowaliśmy "na żywo".


Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5