Trzynaste spotkanie z ukraińską poezją

2017-06-01 07:55:00(ost. akt: 2017-06-01 12:32:48)

Autor zdjęcia: Mirosław Drozd

Ujawnianie młodych talentów recytatorskich, budzenie aktywności artystycznej, popularyzacja utworów literackich poetów ukraińskich w tłumaczeniu na język polski oraz zapoznanie polskich odbiorców z obrazem poezji ukraińskiej w związku z wielokulturowością naszego regionu to główne zadania Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Poznaj nasz Kraj”, który już po raz trzynasty odbył się w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach
Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Zespół Szkół z UJN w Bartoszycach przy współpracy z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, Stowarzyszeniem Absolwentów, Sympatyków i Przyjaciół Szkoły Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania „Kałyna” oraz pod honorowym patronatem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie.

Konkurs każdego roku cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży. W tegorocznej edycji wzięło udział 31 uczestników z całego województwa, m.in. z Górowa Iławeckiego, Pieniężna, Kandyt, Dobrego Miasta, Srokowa, Kinkajm, Bisztynka, Barcian i Bartoszyc.

Recytatorzy przygotowali interpretacje wierszy wielu ukraińskich poetów, m.in. T. Szewczenki, L. Kostenko, M. Korsiuka, W. Symonenka, Łesi Ukrainki, a także O. Łapskiego i D. Pawłyczki.

Mimo tego, że wiersze powtarzały się, to widzowie mogli usłyszeć różne ich interpretacje, podyktowane uczuciami wykonawców.

Konkurs recytatorski „Poznaj nasz Kraj” to bukiet najpiękniejszych emocji i wzruszeń. Odważni wykonawcy niemal bez tremy recytowali poezję ukraińską w języku polskim, zmierzając do wymarzonego celu – miana laureata konkursu.

Jury w składzie: przewodnicząca - Barbara Królikowska-Wunderlich - regionalny mistrz mowy polskiej z Olsztyna; członkowie: Witold Kiejrys – poeta i pisarz, członek Bartoszyckiej Grupy Literackiej „Barcja”, Irena Jurewicz – doradca metodyczny w zakresie nauczania języka polskiego, Zdzisław Żytko - dyrektor Zespołu Administracyjnego Oświaty w Bartoszycach, Lubomira Tchórz - dyrektor ZSzUJN w Bartoszycach i doradca metodyczny w zakresie nauczania języka ukraińskiego oraz Anna Dąbrowna – nauczycielka języka polskiego i edukacji wczesnoszkolnej w szkole gospodarzy konkursu, oceniło umiejętności interpretacyjne, dykcję, poprawność językową, dobór tematu oraz ogólne wrażenie artystyczne.

Poziom konkursowych zmagań był bardzo wysoki, dlatego jurorzy mieli bardzo trudne zadanie, by wyłonić najlepszych miłośników poezji i recytacji.

Ostatecznie komisja konkursowa postanowiła wybrać najlepszego recytatora i wyróżnić go nagrodą specjalną.

Został nim Adam Pisarczyk z Zespołu Szkół w Kandytach, który zaprezentował wiersz „Prolog” - fragment poematu ”Mojżesz” Iwana Franki.

Tytuł laureata VII Ogólnopolskiego a XIII Wojewódzkiego Konkursu „Poznaj nasz Kraj” otrzymali: Natalia Nisiewicz (Zespół Szkół w Kandytach), Julia Łabędzka (Zespół Szkół z UJN w Bartoszycach), Natalia Łatanyszyn (Zespół Szkół z UJN w Bartoszycach), Izabela Nizio (Gimnazjum nr 2 w Bartoszycach), Anna Januszewska (Gimnazjum nr 1 w Srokowie), Wiktoria Dzirba (Gimnazjum nr 1 w Srokowie), Kacper Moskalik (Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bisztynku).

Wśród wyróżnionych recytatorów znaleźli się: Julia Lichołat (Gimnazjum Publiczne w Pieniężnie), Marta Pogorzelska (Zespół Szkół w Kandytach), Anna Gasinowicz (Gimnazjum nr 1 w Srokowie), Michał Grabuś (Gimnazjum w Kinkajmach), Julia Kaczyńska (Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bisztynku), Joanna Pich (Zespół Szkół z UJN w Górowie Iławeckim), Waleriia Diachenko (Zespół Szkół z UJN w Górowie Iławeckim).

Wszystkim zwycięzcom konkursu należą się wyrazy uznania za oryginalną interpretację utworów. Laureaci i wyróżnieni otrzymali ciekawe nagrody książkowe i piękne dyplomy, zaś pozostali uczestnicy upominki.

Inicjatorką i koordynatorką projektu jest polonistka Danuta Rohun wspierana przez dyrektor Zespołu Szkół z UJN w Bartoszycach Lubomirę Tchórz.

Konkurs „Poznaj nasz Kraj” jest realizowany w ramach projektu pn. „Spotkania poetycko-teatralne 2017” współfinansowanego przez Urząd Miasta Bartoszyce.

Za udział w naszym przedsięwzięciu i każde wsparcie gorąco wszystkim dziękujemy.

Anna Dąbrowna


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Ukrainki

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5