Domki dla ptaków w Galinach

2017-04-04 13:40:07(ost. akt: 2017-04-04 13:41:36)

Autor zdjęcia: Marek Kirkuć

W Galinach z pomocą ptakom przyszły przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej im. Leśników Polskich wraz z rodzicami. Dzięki wspólnej pracy udało się wykonać oraz powiesić cztery budki lęgowe na drzewach znajdujących się na terenie szkoły.
Marzec to miesiąc, w którym cała przyroda budzi się do życia. Zakwitają kwiaty, zwierzęta budzą się ze snu zimowego oraz rozpoczyna się okres lęgowy ptaków.

Niektóre gatunki ptaków wracają do swoich starych gniazd, często je rozbudowując. Inne natomiast poszukują nowych miejsc na założenie swojego gniazda. W tym przypadku z pomocą przychodzą ludzie, zakładając budki lęgowe.

Budka lęgowa jest to sztuczne gniazdo bądź imitacja dziupli drzewa. Historia budek lęgowych sięga już starożytności, kiedy ludzie budowali je dla pszczół. W Polsce zaczęły się one pojawiać w średniowieczu.

Celem zakładania budek lęgowych jest zwiększenie prawdopodobieństwa osiedlenia się danego gatunku ptaków na wybranym terytorium oraz umożliwiają odbycie okresu lęgowego. Budki mają również za zadanie chronić ptaki przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.

W związku z dużym zainteresowaniem uczniów akcją, przeprowadzane są przez nich codzienne obserwacje budek. Z niecierpliwością wszyscy oczekują na nowych lokatorów.

Dzięki temu, że budki znajdują się na terenie szkoły, dzieci nie tylko zapewniły dom ptakom, ale również będą mogły wykorzystać je do celów edukacyjnych obserwując codzienne zwyczaje ich mieszkańców.

Jolanta Topczyłko


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: marko

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5