Dzień Myśli Braterskiej 2017

2017-03-01 07:04:05 (ost. akt: 2017-03-01 07:12:23)

Autor zdjęcia: archiwum Hufca ZHP w Bartoszycach

W zeszłym tygodniu, 22 lutego, harcerze i skauci na całym świecie obchodzili swoje święto. Obchodów Dnia Myśli Braterskiej nie mogli przegapić także harcerze z naszego powiatu, którzy zorganizowali z tej okazji rajd zuchowo-harcerski.
Ponad 300 harcerzy opanowało w piątek Szkołę Podstawową nr. 3 w Bartoszycach. Rajdowy weekend jak zwykle minął na wspólnych grach, zabawach i śpiewaniu, ale był jednak wyjątkowy.

Dzień Myśli Braterskiej, nie jest bowiem zwykłym świętem. Ten jeden dzień w roku, przypomina nam wszystkim dlaczego jesteśmy harcerzami. Wszyscy przekazujemy sobie ideę braterstwa, współpracy i pomocy innym. Staramy się wciąż pracować w myśl tych samych harcerskich ideałów sprzed lat.

O zachowanie atmosfery braterstwa doskonale zadbali organizatorzy. Były wzajemne życzenia, a komendant, phm. Paweł Wołoch, wręczył drużynowym drobne upominki by podziękować im za całoroczną pracę wychowawczą.
Czym byłoby bowiem harcerstwo bez stawiania sobie wyzwań?

Harcerze mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę w quizach na temat założycieli skautingu, harcerstwa i władz hufca. Zuchy odkrywały zakątki Bartoszyc podczas gry miejskiej, rozwiązując zadania związane z ruchem zuchowym. Najstarsi zaś ,w sobotni poranek wyruszyli na kilkunastokilometrową trasę pieszą do Bezled, na dalszą część biwaku.

Nie zabrakło okazji do wspólnych refleksji na temat czym jest dla nas harcerstwo. Nim wszyscy się obejrzeli, nastała niedziela, co znaczyło że niestety rajd musi się skończyć.

Odbył się uroczysty apel mundurowy, na którym zostały rozdane nagrody za udział, po czym wszyscy cali, zdrowi a przede wszystkim szczęśliwi, wrócili do domów.

Warto dodać, że tylko jedna drużyna była przyjezdna, a to oznacza że Hufiec ZHP Bartoszyce wciąż rośnie w siłę! Środowiska harcerskie działają już nie tylko w Bartoszycach, ale także w okolicznych miejscowościach.

W październiku powstała drużyna w Bisztynku, gdzie po latach odrodziło się harcerstwo a właśnie na tym rajdzie oficjalnie została zatwierdzona drużyna działająca w Szkole Podstawowej w Ponikach (gmina Sępopol). Prężnie działają i w dalszym ciągu rozwijają się drużyny w Górowie Iławeckim.

Kolejne ważne wydarzenie związane z bartoszyckim Hufcem ZHP odbędzie się już w czerwcu. W tym roku bowiem mija 70 lat od założenia pierwszych drużyn harcerskich w mieście.

Harcerska tradycja, mimo kilku burzliwych okresów, trwa nieprzerwanie. Z tej okazji mamy zaszczyt zaprosić na wspólne obchody 70-lecia Hufca wszystkich mieszkańców miasta, gminy i powiatu bartoszyckiego.

W programie między innymi uroczyste nadanie nowego imienia i sztandaru, harcerska gala a także występy harcerzy i koncert gwiazdy wieczoru. Szczegóły już niebawem!

Magda Mrozek

Fot. archiwum Hufca ZHP w Bartoszycach
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Fot. archiwum Hufca ZHP w Bartoszycach
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Fot. archiwum Hufca ZHP w Bartoszycach
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Fot. archiwum Hufca ZHP w Bartoszycach
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Fot. archiwum Hufca ZHP w Bartoszycach
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Fot. archiwum Hufca ZHP w Bartoszycach
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Artykuł internauty

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5