Polsko-ukraińskiej wizyty studyjnej ciąg dalszy...

2017-02-17 11:41:50(ost. akt: 2017-02-17 11:47:04)
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach od 10 lat prowadzi wymianę młodzieży z trzema szkołami średnimi w Łucku na Ukrainie: z Gimnazjum nr 4, Liceum Przyrodniczym nr 7 oraz Szkołą Ogólnokształcącą nr 25. To przedsięwzięcie cieszy się dużą popularnością i akceptacją zarówno wśród młodzieży polskiej, jak i ukraińskiej.
Fundusze na przeprowadzenie wymiany młodzieży pozyskiwane są z różnych źródeł, a przede wszystkim z ogólnodostępnych fundacji. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest udział w konkursie wniosków, w ramach którego można otrzymać fundusze na realizację projektów.

Projekty powinny opierać się na corocznie określanych priorytetach, które jednocześnie nakreślają specyfikę wybieranych tematów projektów, uwzględniają potrzeby edukacyjne, kulturowe i społeczne współpracy polsko-ukraińskiej.

W ostatnich latach coraz większa liczba szkół przystępuje do konkursów wniosków na realizację projektów, w związku z czym coraz trudniej jest otrzymać dotację na zorganizowanie wymiany młodzieży. Stąd też w celu wypracowania bardziej trafnych i wartościowych projektów niektóre z nich są poprzedzane wizytami studyjnymi.

W grudniu 2016 roku nauczyciele naszej szkoły wyjechali do szkół łuckich w celu nakreślenia ogólnych ram projektów P-UWM na najbliższy rok. Podczas wytężonej pracy zespołu polskiego i ukraińskiego opracowano kilka projektów możliwych do realizacji.

Natomiast już w tym roku gościliśmy nauczycieli z Łucka w naszej szkole. Wspólnie z gośćmi z Ukrainy dokonaliśmy uszczegółowienia celów i zadań projektów, harmonogramu działań młodzieży i oczekiwanych rezultatów projektów.

Nieocenioną pomocą okazały się pomysły młodzieży zainteresowanej udziałem w projektach, w Łucku – ukraińskiej, zaś w Bartoszycach – polskiej. Uczniowie przedstawili swoje propozycje dotyczące sporządzanego harmonogramu działań projektowych i oczekiwania względem efektów podejmowanego zadania.

Zaprezentowaliśmy też nauczycielom z Ukrainy miejsca położone w rejonie Bartoszyc godne odwiedzenia przez młodzież w ramach tworzonych projektów P-UWM jako formy realizacji ich zadań edukacyjnych, poznawczych i wychowawczych.

Zwróciliśmy również uwagę na bogactwo historyczne, obyczajowe, kulturowe Ziemi Warmińsko-Mazurskiej w celu ujęcia odwiedzonych miejsc w planie pobytu uczniów z Ukrainy w Polsce.

Mamy nadzieję, ze podejmowane działania przyniosą pożądane efekty, a nowe projekty będą atrakcyjne dla młodzieży i sprostają ich oczekiwaniom.

Organizatorzy wymiany


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ja #2184895 | 91.94.*.* 17 lut 2017 17:33

    Może napiszecie o czwarkowej akcji pod polską ambasadą w Kijowie. Jeśli tak ma wyglądać porozumienie , to paszoł won.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5