W czytelni biblioteki spotkali się z olimpijczykiem Antonim Pacyńskim

2017-01-20 08:25:15 (ost. akt: 2017-01-20 08:44:21)
Antoni Pacyński podczas spotkania w bartoszyckiej bibliotece

Antoni Pacyński podczas spotkania w bartoszyckiej bibliotece

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

W czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się spotkanie z olimpijczykiem Antonim Pacyńskim. Zostało ono zorganizowane w ramach prelekcji Bartoszyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Antoni Pacyński przez wiele lat związany był, jako zawodnik oraz pracownik, ze stadniną w Liskach. To jeden z czołowych polskich jeźdźców lat 60. i 70. XX wieku. W swoim dorobku ma m.in. 16 medali mistrzostw Polski, w tym cztery złote. Był także uczestnikiem igrzysk olimpijskich w Meksyku w 1968 roku.

Podczas spotkania w bibliotece opowiadał o swojej bogatej karierze. Na tę okazję przygotował kilkadziesiąt zdjęć przedstawiających jego sportową (i nie tylko historię), które po kolei omawiał.

Dzięki temu można było się dowiedzieć, że jedno ze swoich wielu zwycięstw odniósł na... Wielkiej Krokwi. A raczej na parkurze ustawionym pod tą znaną zakopiańską skocznią.

Jednym z wielu koni, których dosiadał Pacyński był Hermes. Zagrał on w... "Potopie". To właśnie Hermesa w jednej ze scen filmu Kmicic (Daniel Olbrychski) chciał oddać Bogusławowi (Leszek Teleszyński), a podczas wspólnej przejażdżki usiłował porwać księcia.

Zresztą sam Antoni Pacyński także miał epizod filmowy, za sprawą swojego przyjaciela Daniela Olbrychskiego. Pojawił się na ekranie w "Popiołach" Andrzeja Wajdy.

Podczas spotkania nie zabrakło także wątków rodzinnych i wspomnień z dzieciństwa. Jego część rodzina Pacyńskich spędziła w Poznaniu. Ulubionym miejscem zabaw małego Antoniego i jego kolegów były tereny tamtejszej Cytadeli.

- Znajdowaliśmy tam białą broń, a nawet proch. Raz wysadziliśmy sąsiadowi bramę. Ojciec przyjął wtedy propozycję pracy na północy kraju, żebym był jak najdalej od tego towarzystwa - wspominał Antoni Pacyński.

Grzegorz Kwakszys
g.kwakszys@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5