Kolędowanie w Galinach

2017-01-10 20:55:10(ost. akt: 2017-01-10 21:01:11)

Autor zdjęcia: Mariola Jagiełło

Aby nie spełniła się przepowiednia zawarta w poniższym wierszu, uczniowie z Galin wcielili się w role kolędników. Kolędowali jak tradycja każe tuż po święcie Trzech Króli.
„Chat i domów nie policzysz, w których byli kolędnicy,
bo doprawdy byli wszędzie, chodząc z szopką po kolędzie.
Lecz obyczaj stary znika. Za lat parę kolędnika,
mój kochany czytelniku spotkasz tylko w tym wierszyku.”

Mimo trzaskającego mrozu 6 stycznia 2017 roku nasi uczniowie zaraz po nabożeństwie w kościele parafialnym przemierzali ulice Galin odwiedzając mieszkańców.

Orszakowi przewodziła tradycyjna, symboliczna gwiazda. Przyjęcie pod dach kolędników wróżyło gospodarzom szczęście, bogactwo i piękno. Dzieci oprócz przygotowanych wierszyków zapraszały do wspólnego śpiewania kolęd.

Same chętnie wyśpiewywały Pana dzieje – o stajence, o Betlejem za symboliczne „makowca dwa plasterki, za grosz mały lub cukierki”. A mieszkańcy oczywiście nie skąpili dzieciom i małego grosza, i cukierków. I choć pogoda nie sprzyjała w tym dniu dłuższym spacerom dzieci były zadowolone i dumne, że mogły kultywować staropolskie zwyczaje.

K. Aleksandrowicz


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: marko

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5