Polsko-Ukraińska wymiana młodzieży z Bartoszyc i Łucka

2017-01-05 08:56:15 (ost. akt: 2017-01-05 09:25:36)

Autor zdjęcia: Uczestnicy wymiany

"Podążamy w kierunku tolerancji, akceptacji, szanujemy tożsamość i inność narodów…” Taki tytuł nosił kolejny już projekt Polsko – Ukraińskiej Wymiany Młodzieży zrealizowany w bieżącym roku szkolnym przez młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach wspólnie z partnerską szkołą z Łucka na Ukrainie.
Bezpośrednim bodźcem do napisania projektu stały się wydarzenia o jakich głośno było w mediach. Docierające do nas informacje o działaniach wojennych, konfliktach, zamieszkach, problemach uchodźców, złe relacje międzyludzkie sprawiły, że młodzież zdecydowała się zrealizować projekt, dzięki któremu świat wokół stanie się lepszy, bardziej przyjazny, a przede wszystkim tolerancyjny względem ludzi reprezentujących inną religię, kulturę, narodowość, kultywujących różne tradycje, obyczaje, posiadających inny kolor skóry.

Wiara młodych w dobro spowodowała, że zechcieli oni wpłynąć na świadomość swoich rówieśników i bliższej społeczności lokalnej, ponieważ poprzez konkretne działania łatwiej jest zrozumieć otaczający świat i podejmować kroki zmierzające do jego naprawy.

W projekcie wzięli udział uczniowie z Polski i Ukrainy, którzy zrealizowali jego główne cele podejmując szereg różnorodnych inicjatyw. Działania projektowe wzbudziły w młodych ludziach chęć aktywnego podejmowania kroków zmierzających do łamania utartych stereotypów, zabierania głosu w ważnych sprawach, organizowania dyskusji oraz głoszenia haseł prospołecznych.

Młodzież miała możliwość zapoznania się z kulturą, tradycją, historią krajów partnerskich.

Między uczestnikami nawiązały się liczne przyjaźnie, nastąpił wzrost kompetencji językowych (porozumiewano się w języku angielskim). Dzięki projektowi mógł zostać podjęty trudny temat akceptacji drugiego człowieka i próba uwrażliwienia społeczeństwa na krzywdę innych.

Młodzież ze strony polskiej i ukraińskiej zrealizowała szereg działań, zaczynając od pogłębiania swojej wiedzy na temat krajów partnerskich podczas zajęć dodatkowych organizowanych poza lekcjami poprzez zajęcia językowe, wideokonferencje, przygotowywane prezentacje tematyczne i indywidualne kontakty na portalach społecznościowych.

W osiągnięciu założonych celów pomogły młodym ludziom również odbyte podczas spotkania w Polsce dyskusje, prace w grupach, konkursy, zajęcia plastyczne i teatralne oraz wycieczki.

Bardzo ważnym punktem wymiany okazała się debata oksfordzka oraz spotkanie i przeprowadzony przez uczestników wywiad z emigrantami, czy zorganizowana na terenie naszego miasta akcja rozdawania ulotek na temat tolerancji.

Efektem pracy uczestników było stworzenie: logo i piosenki o tolerancji na cześć wymiany, graffiti, a także sztuki teatralnej zaprezentowanej na zakończenie projektu. Zwieńczeniem kilkudniowego spotkania była wystawa prac plastycznych poświęcona właśnie tolerancji.

Wspólna realizacja zadań przyczyniła się do integracji grupy, wzbudziła chęć przeciwstawienia się złym nawykom, wytworzyła atmosferę prowadzenia dialogu międzynarodowego, wpłynęła na naszą europejską świadomość i przynależność.

Wśród młodych ludzi wzrosła chęć naprawiania świata, stali się oni bardziej tolerancyjni. Twórcze myślenie, wykonywanie powierzonych zadań, podejmowanie nowych przedsięwzięć dały możliwość zdobycia nowych doświadczeń.

Zrealizowany projekt dowodzi, że nawet garstka uczniów z małej miejscowości razem z inną, niewielką mieszkającą setki kilometrów dalej grupą, mającą nieco inne życiowe doświadczenia podczas jednego spotkania może zrobić wokół siebie nieco dobrego zamieszania, a przy okazji zostać zauważona przez innych.

Wierzymy przy tym, że projekt przyczynił się do zmiany światopoglądu wielu osób, dzięki czemu w przyszłości szybciej uda im się zaakceptować innych i przez to pozwoli stać się "dobrym Europejczykiem".

W związku z tym, że zrealizowany przez młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 projekt został entuzjastycznie przyjęty przez strony polską i ukraińską i jest na pewno przykładem dobrej praktyki, przygotowywane są w naszej szkole nowe projekty młodzieżowe w celu kontynuacji podjętych działań i mamy nadzieję, że będą one równie atrakcyjne dla młodych ludzi jak ten, który został niedawno zakończony.

opiekunowie wymiany


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Artykuł internauty

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5