Młodzież poznała lepiej Teresę Bratek, nieżyjącą poetkę i pisarkę

2016-12-16 07:48:19 (ost. akt: 2016-12-16 08:01:35)
Teresę Bratek wspominał poeta Jerzy Sałata, jej wieloletni przyjaciel.

Teresę Bratek wspominał poeta Jerzy Sałata, jej wieloletni przyjaciel.

Autor zdjęcia: Jolanta Dowejko

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Bartoszycach odbyło się spotkanie poświęcone zmarłej, bartoszyckiej poetce i pisarce - Teresie Bratek. Młodzież wysłuchała jej wierszy, obejrzała film i wystawę pamiątek po pani Teresie.
Na upowszechnianie książki duży wpływ ma sposób jej wprowadzania w obieg społeczny. Mimo, że powiat bartoszycki ma wielu poetów i pisarzy, często są oni nieznani czy zapomniani. Autor książki przelewa na kartkę papieru myśli i słowa – ale to również od nas zależy czy ten tekst zaistnieje.

Spotkanie zorganizowane 14 grudnia w bibliotece szkolnej ZSP nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach pod hasłem: "Teresa Bratek – bartoszycka poetka i pisarka” stworzyło wyjątkową okazję do promocji bartoszyckich literatów wśród młodzieży.

Zaproszenie przyjęła p. Sylwia Kapturska z uczniami klasy 4TPS i Lilla Szewczyk z uczniami klasy 4TH.

Spotkanie uświetniła obecność p. Jerzego Sałaty – poety, założyciela i przewodniczącego Stowarzyszenia Grupy Literackiej „Barcja” oraz długoletniego przyjaciela p. Bratek. Łączyła ich przez lata twórcza pasja literacka.

Ze wzruszeniem obejrzeliśmy film opracowany przez Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej w Bartoszycach „Zachować siebie. Wspomnienia Teresy Bratek”.

Po filmie nasz gość zaprezentował wiersz p.Teresy i wiersz swojego autorstwa.
Dopełnieniem wiadomości była wystawa kopi dokumentów z życia i twórczości pisarki, m.in.:

- świadectwo urodzenia i chrztu z 1934r.,

- świadectwo szkolne ukończenia w roku szkolnym 1942/1943 czwartej klasy polskiej publicznej szkoły powszechnej II stopnia w Boiskach, pow. Kraśnik, Generalnego Gubernatorstwa - dokument dwujęzyczny: w języku polskim i niemieckim,

- legitymacja szkolna na rok 1948/1949, wystawiona przez Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Ogólnokształcące Gminnej Rady Narodowej w Bełzie,

- list z 1984r. Ludwika Szczyrby, informujący Teresę Bratek, że napisał muzykę do jej wiersza, który znajdował się w grudniowym numerze „Gromady – Rolniku Polskim” i że z chęcią stworzyłby muzykę do innych jej wierszy. Do listu dołączona jest wizytówka muzyka. Zawiera informację, iż jest on muzykiem i publicystą, prezesem KT Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania Muzycznego oraz członkiem Towarzystwa im. Paderewskiego w Morges (Szwajcaria). 

Na wystawie zaprezentowane zostały również tomiki wierszy poetki: "Mateńko moja”, "Te niemodne wiersze” oraz legendy wzbogacające wiedzę o naszym mieście, zatytułowane „Siedem bartoszyckich legend”. Całość uzupełniały książki, promujące naszych regionalnych twórców i zdjęcia Bartoszyc p. Ryszarda Drabika.

Jolanta Dowejko


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Artykuł internauty

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5