Każdy inny, wszyscy równi

2016-12-07 07:21:46(ost. akt: 2016-12-07 13:39:00)

Autor zdjęcia: Beata Stachowska

"Czym skorupka za młodu..." - tym mottem Przedszkole Integracyjne kieruje się, podejmując działania mające na celu upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku w stosunku do osób niepełnosprawnych.
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest od 1992 roku na całym świecie 3 grudnia. Celem Dnia Osób Niepełnosprawnych jest upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku.

Ten szczególny dzień na stałe zapisał się na kartkach kalendarza Integracyjnego Przedszkola Publicznego nr 4 w Bartoszycach.

Nauczyciele przygotowują dla wszystkich podopiecznych ciekawe zajęcia poruszające temat niepełnosprawności i umiejętności właściwych postaw wobec tych osób.

Zajęcia warsztatowe angażują wszystkich do wcielania się w role osób niepełnosprawnych. Wykonują różnego rodzaju czynności z np. zasłoniętymi oczami, ograniczeniem ruchowym lub w grubych rękawiczkach. Uświadamiają sobie zmagania osób niepełnosprawnych z codziennością.

Ważne w naszej codzienności jest wpajanie wartości, nauki szacunku i tolerancji oraz zasad, którymi powinniśmy się kierować od najmłodszych lat, dlatego na codzień promujemy pomoc koleżeńską w grupach.

W ramach obchodów Dnia Niepełnosprawności w przedszkolu zorganizowano konkurs plastyczny pt. „Każdy inny, wszyscy równi”. Przedszkolaki za pomocą rysunku wyraziły jak rozumieją niepełnosprawność, jakie uczucia i emocje towarzyszą im w kontakcie z osobą niepełnosprawną. Prace konkursowe miały na celu również zacieśnić więzy rodzinne oraz nakłonić do refleksji i rozmowy na temat niepełnosprawności w domach rodzinnych, dlatego też dzieci wykonywały je przy współudziale rodziców.

Komisja konkursowa w składzie: Jolanta Warmachowska,Izabela Gaj-Dunowska oraz Anna Trzcińska wyłoniła zwycięzców i przyznała trzy główne miejsca, a zdobyli je: Julia Kotulska, Maja Bryl, Dominik Szulc oraz wyróżniła prace Janka Dunowskiego, Róży Rymanis, Franka Sokołowskiego. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki książkowe.

Uwieńczeniem wszystkich działań była prezentacja dotycząca aspektów niepełnosprawności oraz uroczyste rozstrzygnięcie konkursu. Dzieci dowiedziały się jak należy postępować a czego nie robić w stosunku do swoich niepełnosprawnych kolegów.

Nasze działania to małe ziarenka , które zaowocują w przyszłości bo nasze dzieci to nasza przyszłość.

Beata Stachowska, Anna Popielarz



Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: BeataS

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5