Młode aktorskie talenty na Przeglądzie Małych Form Teatralnych

2016-11-10 09:32:00 (ost. akt: 2016-11-10 09:41:00)

Autor zdjęcia: Roksana Tchórz

Po raz ósmy odbył się Wojewódzki Przegląd Małych Form Teatralnych "Ja i mały teatr” organizowany w ramach przedsięwzięcia „Spotkania poetycko-teatralne 2016”.
Przegląd organizowany jest przez Stowarzyszenie Sympatyków i Przyjaciół Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach „Kałyna” i Zespół Szkół z UJN w Bartoszycach.

Licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowało swoje przedstawienia 15 grup teatralnych. Ponad 200 uczestników z różnych grup wiekowych, od przedszkolaków do licealistów, pokazało swoje umiejętności aktorskie na bartoszyckiej scenie.

Grupy teatralne przyjechały ze szkolnych i międzyszkolnych zespołów nauczania języka ukraińskiego z całego województwa warmińsko – mazurskiego oraz z Warszawy, a także z ukraińskich szkół z Górowa Iławeckiego i Bartoszyc.

Tegoroczne spektakle charakteryzowały się różnorodnością tematyczną, barwnością kostiumów i scenografii, ciekawą oprawą muzyczną, swobodną zabawą dzieci oraz humorystycznymi, niespodziewanymi sytuacjami, wynikającymi ze spontanicznych i naturalnych zachowań małych aktorów.

Jury w składzie: Wanda Duda, Daria Jakimiec, Maria Macełko i Anna Dąbrowna, oceniało zaprezentowane spektakle, biorąc pod uwagę dobór repertuaru, poziom artystyczny, nowatorskie rozwiązania sceniczne oraz stosowane środki wyrazu artystycznego.

Czas oczekiwania na decyzję komisji konkursowej uatrakcyjnił publiczności i młodym aktorom występ gości z Kaliningradu – zespołów „Fors”, „Rytmy Bałtyky”, „Wdochnowennia” , działających w Miejskim Centrum Kultury.

Laureatami VIII Przeglądu Małych Form Teatralnych „Ja i mały teatr” zostali:

- grupa teatralna pierwszoklasistów z Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach , których przygotowała nauczycielka Mirosława Paluszek.

- grupa " Sribłyny" ze Szkolnego Zespołu Nauczania Języka Ukraińskiego w Zespole Szkół w Kandytach pod opieką nauczycielki Nadiji Ortyńskiej.

- grupa "Wesełka" ze Szkolnego Zespołu Nauczania Języka Ukraińskiego Zespołu Szkół w Kandytach Szkoła Filialna w Toprzynach - opiekun Danuta Kiszenia - Hnatiuk .

- grupa "Masky" ze Szkolnego Zespołu Nauczania Języka Ukraińskiego w Zespole Szkół w Kandytach – opiekun Nadija Ortyńska.

- grupa "Kołosoczok" z Międzyszkolnego Zespołu Nauczania Języka Ukraińskiego z Dobrego Miasta , która przygotował nauczyciel Piotr Tabaka.

- grupa teatralna z Międzyszkolnego Zespołu Nauczania Języka Ukraińskiego Szkole Podstawowej w Budrach i Sobiechach – opiekun p. Irena Tyma.

- grupa teatralna z Międzyszkolnego Zespołu Nauczania Języka Ukraińskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wydminach- opiekun Ewa Caryk.

-grupa teatralna z Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim – opiekun Daria Kantor.

- grupa teatralna Badiaka - Maniaka z Warszawy , z która pracowała Anna Polarusz oraz Olga Harasym.

Komisja konkursowa nagrodziła również najlepsze role aktorskie. W postać kozaka wcielił się doskonale Adam Pisarczyk - gimnazjalista z Kandyt.

Drugoklasistka z Bartoszyc Marcysia Zawadzka pięknie zaprezentowała się jako narrator w bajce „Czerwony Kapturek”.

Serdecznie dziękujemy za niegasnące zainteresowanie udziałem w przeglądzie. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów na scenie.

Przegląd teatralny odbył się dzięki wsparciu finansowym burmistrza miasta Bartoszyce w ramach realizacji zadania publicznego – priorytet„ Wspieranie rozwoju tożsamości kulturalnej mniejszości narodowych i etnicznych”.

Szczególne podziękowania składamy Lubomirze Tchórz - dyrektor Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach za wytrwałość i niezmiernie duży wkład w organizację przeglądu.

Za wsparcie naszego projektu i gościnność w Bartoszyckim Domu Kultury dziękujemy dyrektor Katarzynie Basak oraz profesjonalnej obsłudze placówki.

Natomiast młodym adeptom sztuki teatralnej życzymy nowych pomysłów i niegasnącego zapału, gdyż następna edycja przeglądu teatralnego już za rok o podobnej porze.

Danuta Głuszko, Anna Dąbrowna
Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Ukrainki

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. :) #2110126 | 83.6.*.* 10 lis 2016 15:02

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Chwała Organizatorom i uczestnikom. BRAWO KANDYTY!

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5