Strażacy informują i przypominają zasady użytkowania urządzeń grzewczych i wentylacyjnych
2016-10-17 18:04:28(ost. akt: 2016-10-17 18:23:22)
Strażacy wciąż apelują, aby w okresie grzewczym dbać o należyty stan kominów i przewodów wentylacyjnych. Co tydzień notują przynajmniej jeden pożar sadzy. Na szczęście nie odnotowali przypadków zatrucia czadem, ale przestrzegają przed nim.
W okresie od 10 do 16 października 2016 r. strażacy powiatu bartoszyckiego alarmowani byli 8 razy z czego 3 razy do działań związanych z likwidacją miejscowych zagrożeń i 4 krotnie do działań gaśniczych. Zarejestrowaliśmy również alarm fałszywy z instalacji monitoringu pożarowego.
Podejmowane działania w zakresie likwidacji miejscowych zagrożeń dotyczyły kolizji trzech samochodów osobowych do której doszło 11 października ( Bartoszyce, ul. Gen. Bema) i zadymienia w budynku mieszkalnym spowodowanego najprawdopodobniej niedrożnością kanałów dymowych pieca kaflowego.
Zarejestrowaliśmy też dwa pożary samochodów osobowych oraz pożar sadzy w przewodzie kominowym.
Ogółem w ubiegłym tygodniu podczas działań zaangażowanych było 61 strażaków powiatu bartoszyckiego.
Jesienna pora to również najwłaściwszy moment przed sezonem grzewczym, by dokładnie sprawdzić i wyczyścić przewody kominowe i spalinowe, bowiem zima to kiepski czas na sprawdzanie kominów, kiedy dachy pokryte są śniegiem i często występują niekorzystne warunki atmosferyczne (silny wiatr, opady deszczu lub śniegu).
To właśnie w tym szczególnym okresie, kiedy sezon grzewczy jest w pełni często dochodzi do awarii przewodów kominowych. Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym.
Z punktu widzenia ochrony przeciwpożarowej, największe zagrożenie pożarowe stanowią przewody kominowe w budynkach starych, gdzie najczęściej występują wady konstrukcyjne, przestarzała technologia, a także ich nieprawidłowa eksploatacja i konserwacja, często doprowadzające do powstawania pożarów.
Nieszczelny przewód spalinowy oznacza, że będą się wydostawały gazowe, niebezpieczne produkty spalania. Najbardziej niebezpieczny jest czad, który może spowodować wręcz śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców. Czad (tlenek węgla) jest bezbarwny i bezzapachowy, jest więc tym groźniejszy ponieważ nie odbieramy żadnego sygnału o zagrożeniu.
Należy również pamiętać o tak ważnym i nieodzownym elemencie jak sprawna i wydajna wentylacja szczególnie w pomieszczeniach w których, zainstalowane są piecyki zasilane gazem czy olejem opałowym.
W przypadku braku skutecznie działającej wentylacji spowodowanej np. brakiem nawiewników w oknach z PCV, zbyt szczelnymi drzwiami wejściowymi lub w przypadku kiedy kratki wentylacyjne są niedrożne tlenek węgla nie będzie usuwany kanałami wywiewnymi.
Brakujące powietrze może być w takiej sytuacji zasysane z zewnątrz przez kanał wentylacyjny. Wraz z nim do pomieszczenia mogą być wciągnięte z zewnątrz również spaliny.
Takie sytuacje nie należą do rzadkości. Szczególnie często zdarzają się zimą, kiedy chęć zatrzymania ciepła w pomieszczeniach za „wszelką cenę” skłania użytkowników do uszczelniania wszelkich otworów, którymi powietrze mogłoby się dostawać do pomieszczenia, a także kratek wywiewnych, którymi ewentualne produkty niepełnego spalania mogłyby się z nich wydostać.
Tymczasem do prawidłowego działania komin potrzebuje odpowiedniej ilości powietrza. Gdy mniej go wpływa niż wypływa, dochodzi do tego, że wentylacja łapie bieg wsteczny i dochodzi do cofania się powietrza. To zwiększa ryzyko pojawiania się czadu.
Czyszczenie przewodów kominowych (dymowych) i wentylacyjnych powinny przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie, jednak wymagania te nie dotyczą budynków mieszkalnych jednorodzinnych, gdzie czynności te możemy wykonać samodzielnie.
Dodatkowo wszystkie przewody wentylacyjne i kominowe powinny być co najmniej raz w roku poddane kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego – a przede wszystkim pęknięć i innych nieszczelności.
st. kpt. Marek Wojczulanis
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez