Rodnowo. Wydali folder i informują o historii wsi

2016-09-30 09:10:00(ost. akt: 2016-09-30 09:10:26)
Przedwojenny plan wsi.

Przedwojenny plan wsi.

Autor zdjęcia: Józef Hładasz

Dzięki zewnętrznemu wsparciu finansowemu łatwiej poznać historię Rodnowa. Mieszkańcy wydali folder, zorganizowali wystawę archiwalnych zdjęć, ustawili tablice informacyjne. Efekty historycznych poszukiwań dostępne będą także w internecie.
W czerwcu br. w Rodnowie rozpoczęto realizację projektu o nazwie „Działamy lokalnie”. Projekt ten finansowany był przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, a realizowany był przez Lokalną Grupę Działania mieszkańców wsi pod patronatem Stowarzyszenia „Warmiński Zakątek” w Dobrym Mieście.

Założeniem projektu było zebranie, opracowanie i zaprezentowanie w różnych formach informacji o Rodnowie i najbliższej okolicy. Wynika to z faktu, że w ostatnich latach obserwuje się częste odwiedziny miejscowości przez przedwojennych i powojennych mieszkańców, którzy poszukują informacji o swoich przodkach, znajomych czy też o tym, co się działo i dzieje we wsi. Poszukują też informacji o miejscowym kościele.

Trudno jest znaleźć jedną osobę, która mogłaby odpowiedzieć na takie wszystkie pytania. Wobec tego pomysł był taki, że należy zebrać różne materiały o wsi z Polski oraz Niemiec (relacje, listy, mapy, fotografie, plany oraz dostępną literaturę ) i opublikować je w postaci krótkiego folderu.

Gablota z wystawą historyczną.
Fot. Józef Hładasz
Gablota z wystawą historyczną.
Takie kompendium wiedzy o wsi może bezpłatnie otrzymać każdy zainteresowany historią miejscowości. Jest oczywiste, że zebrane materiały znacznie przekroczyły objętość zaplanowanego folderu i wobec tego zostaną w całości umieszczone na stronie internetowej Gminnego Ośrodka Kultury w Tolko.

Każdy kto zechce – będzie je mógł tam odszukać i korzystać według swojego uznania.

Poza folderem zamontowano na terenie wsi dwie gabloty, w których również umieszczono zostały przedwojenne i obecne fotografie Rodnowa w formacie A-4 oraz teksty o historii miejscowości.

W miejscowym domu kultury przygotowano ekspozycję, gdzie można znaleźć podobne fotografie, historię miejscowości i kościoła oraz muzealne już przedmioty codziennego użytku.

Każdy zainteresowany może też bezpłatnie otrzymać widokówkę Rodnowa i wysyłając ją do znajomych zareklamować wieś. To wszystko dostępne jest na ulicy i w domu kultury, a historię wsi można kontemplować w czymś w rodzaju regionalnego kącika, do którego zakupiono stylowy stolik i ławki.

Na to wszystko Lokalna Grupa Działania w Rodnowie napisała stosowny projekt i po jego wysokiej ocenie otrzymała z wymienionej wcześniej fundacji kwotę 3.500 zł. na realizację pomysłu.

Tak wyglądała świetlica wiejska w Rodnowie w 1932 roku.
Fot. Józef Hładasz
Tak wyglądała świetlica wiejska w Rodnowie w 1932 roku.
Realizacja projektu opierała się przede wszystkim na wolontariacie. Jednak nie wszystko da się wykonać własnymi siłami i pieniądze potrzebne były np. na wykonanie gablot, powiększenie fotografii, zakup ławek i stolika, wydrukowanie folderu i widokówek.

Grupa nie posiada osobowości prawnej i nie może dysponować funduszami. Zatem tę część projektu realizował Gminny Ośrodek Kultury w Tolko, który taką osobowość posiada i prowadził wszelkie sprawy budżetowe również w ramach wolontariatu.

Niezależnie od tego rodnowski sołtys, na swój koszt, wykonał pięć wielkich i trwałych banerów z przedwojennych fotografii wsi przesłanych z Niemiec oraz zamontował je w kilku punktach Rodnowa.

Warto zwrócić uwagę na przedwojenny plan wsi, na którym zaznaczone są budynki mieszkalne, gospodarcze, budynki użyteczności publicznej i kilkanaście zakładów rzemieślniczych funkcjonujących we wsi blisko 100 lat temu.

Realizacja projektu zaplanowana była na czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Wszystkie założenia zostały zrealizowane, a uroczyste podsumowanie przy grillu i ognisku odbyło się 24 września z udziałem władz gminy.

Odwiedzają nas tutaj potomkowie Niemców i w dalszych planach mamy zamiar wydać ten sam folder po niemiecku. Takie wstępne "błogosławieństwo" od włodarza naszej gminy już mamy i bardzo możliwe, że w przyszłym roku uda się to zrealizować.

Rodnowo to mała wieś licząca zaledwie 202 mieszkańców, ale dzięki ich inicjatywie zajęła w roku ubiegłym I miejsce w gminnym konkursie na czystą i estetyczną wieś, w tym roku II miejsce i została zgłoszona do konkursu wojewódzkiego.

J. Hładasz


Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. tomek #2076961 | 37.47.*.* 30 wrz 2016 19:05

    Znakomita inicjatywa. Brawa dla mieszkańców Rodnowa. Az by się chciało żeby inne wsie poszły za ich przykładem. Może gmina może wesprzeć?

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B