Oglądali film "Pilecki" i spotkali się z jego twórcami

2016-09-12 13:30:19 (ost. akt: 2016-09-12 13:36:27)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatorów

Pokaz filmu "Pilecki" oraz spotkanie z reżyserem Mirosławem Krzyszkowskim i aktorem grającym rolę rotmistrza Witolda Pileckiego — Marcinem Kwaśnym spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Bartoszyc.
Wypowiedzi gości w dwóch zaprezentowanych panelach dyskusyjnych pozwoliły bliżej poznać bohaterską postawę rotmistrza oraz wezwania, którymi się kierował mając na uwadze obronę ojczyzny i bezpieczeństwo rodziny.

Witold Pilecki jak nikt inny rozumiał słowo "ojczyzna". Walczył z bolszewikami w 1920 roku. Bronił Polski we wrześniu 1939. Był jednym z pierwszych organizatorów konspiracji. Na ochotnika poszedł do Auschwitz, by zaświadczyć o ludobójstwie.

Po ucieczce służył w AK i walczył w Powstaniu Warszawskim. Gdy upadło, trafił do sił zbrojnych na zachodzie. Ale wrócił do kraju, by nie dopuścić do wyniszczenia narodu.

Tu jednak dopadli go agenci UB. Polska ludowa odpłaciła mu hańbiącym procesem, torturami i strzałem w tył głowy.

Mam nadzieję, że radni RM Bartoszyce zadadzą sobie trudu, żeby poznać postawę rotmistrza i zmienią nazwę ul. Karola Marksa na ul. rotmistrza Witolda Pileckiego.

Witold Darski


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Artykuł internauty

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5