Rusza 6. edycja konkursu wiedzy dla gimnazjalistów o zdrowym życiu

2016-09-08 13:08:45 (ost. akt: 2016-09-08 13:14:18)

Autor zdjęcia: Monika Nowakowska

Z nowym rokiem szkolnym rusza XI edycja programu „Trzymaj formę!” pod hasłem „Trzymaj formę aktywnie i zdrowo”. Projekt jest realizowany w szkołach w celu zwiększenia świadomości dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie.
Żywienie oraz aktywność fizyczna mają istotny wpływ na zdrowie człowieka. Dlatego też w trakcie realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!” jego uczestnicy mają możliwość zdobycia wiedzy o znaczeniu zbilansowanej diety oraz roli poszczególnych składników odżywczych.

Prowadzona w ramach programu edukacja w zakresie aktywności fizycznej obejmuje zachęcanie uczniów do zwiększania codziennej aktywności ruchowej poprzez udział w zajęciach gimnastycznych, zawodach i imprezach sportowych. Udział w programie jest dobrowolny, jednak z roku na rok coraz większa liczba szkół przystępuje do projektu.

Na podstawie przeprowadzonych badań monitoringowych stwierdzono, że program „Trzymaj Formę!” przyczynia się do lepszej samooceny masy ciała uczniów. Fakt ten ma bardzo istotne znaczenie w kontekście problemu występowania takich chorób jak anoreksja czy bulimia. Wyniki tych badań wykazały również, że średni poziom wskaźnika masy ciała (BMI) uczestników programu jest niższy, niż w przypadku uczniów nie biorących udziału w projekcie.

Warto pamiętać, że świadomość dbania o zdrowie naszego organizmu powinna być kształtowana już od dziecka. Edukacja w zakresie odpowiedniego żywienia oraz nawyk aktywnego spędzania czasu wolnego wpływa na zmniejszenie liczby osób dotkniętych chorobami cywilizacyjnymi takimi jak otyłość, nadciśnienie czy cukrzyca. Dzieci, które zdobyły wiedzę w zakresie zdrowego odżywiania łatwiej utrzymują prawidłową masę ciała, są bardziej aktywne fizycznie i zdrowsze.

W celu zachęcenia uczniów szkół gimnazjalnych do zdobywania wiedzy w zakresie zdrowego odżywiania rusza VI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Zdrowym Stylu Życia zorganizowanego w ramach programu „Trzymaj formę!” w roku szkolnym 2016/2017.

Główną tematyką konkursu są zasady obejmujące prawidłowe zbilansowanie diety oraz aktywność fizyczna. Do konkursu mogą przystąpić uczniowie gimnazjów ze wszystkich powiatów w całej Polsce, także ze szkół, które nie przystąpiły do programu. Wszelkie niezbędne informacje na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej www.konkurs.trzymajforme.pl.

Warunkiem udziału jest zgłoszenie w terminie od 16 września do 23 grudnia 2016 r. placówki i uczniów za pośrednictwem formularza rejestracji online dostępnego w zakładce Moje konto. Konkurs jest 3-etapowy, przy czym pierwszy oraz drugi etap prowadzone są elektronicznie w ramach niniejszej strony.

Bardzo serdecznie zachęcamy gimnazjalistów do wzięcia udziału w konkursie w celu sprawdzenia praktycznej wiedzy na temat racjonalnego odżywiania i zdrowego stylu życia. Laureaci pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca otrzymają atrakcyjne nagrody pieniężne.

Powiatowa Stacja
Sanitarno-Epidemiologiczna
w Bartoszycach

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5