Szklana pieczęć z butelki znaleziona w Bartoszycach

2016-07-08 09:45:00(ost. akt: 2016-07-08 10:55:23)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Dzięki niezawodnym internautom udało się zidentyfikować wykopaną w Bartoszycach pieczęć szklaną z butelki, do której wlewano produkty alkoholowe wytwarzane w fabryce likierów w Stargardzie.
Pan Edward z Bisztynka, wykonujący prace w Bartoszycach znalazł w ziemi, podczas jej przekopywania, pełną butelkę piwa z dawnego browaru w Biskupcu. Prócz niej znalazł też puste butelki po piwie oraz przedmiot, którego nie potrafił zidentyfikować.

- W pierwszej chwili pomyślałem, że to zdobione denko od butelki. Szybko jednak zorientowałem się, że to musi być coś innego - opowiadał.

Odlane z zielonego, ciemnego, butelkowego szkła z pozostałościami stłuczonego płaskiego szkła od dołu, koło o średnicy 7 cm. z napisami i jakimś budynkiem podarował niżej podpisanemu.

- Interesujesz się starociami to sobie wyjaśnij, co to jest - uśmiechnął się Edward.

Okrągły kawałek szkła na obwodzie ma napisy: GESETZ z. SCHUTZ d. WARENBEZ. v. 12 MAI 1894. W środku wytłoczono wizerunek nieznanej mi budowli, jakby zamku.

Nie miałem pojęcia czym ten przedmiot jest. Poprosiłem o pomoc niezawodnych internautów. Szybko okazało się, że to kawałek butelki, ale nie denko, tylko pieczęć umieszczana na płaskiej ściance butelki. Pewien Dariusz znalazł nawet katalog kolekcji butelek i naczyń. Całą butelkę z identyczną pieczęcią wyceniono tam na 1000-1250 dolarów USA. Określono ją tam mianem największej, pieczętowanej butelki na świecie. Ta ze skatalogowanej kolekcji miała wysokość 57 cm. W Polsce identyczną wystawiono na aukcji internetowej z ceną wywoławczą 1000 złotych.

Pora rozszyfrować napisy wytłoczone z zastosowaniem skrótowców. Pełna treść napisu to: Gesetz zum Schutz der Warenbezeichnungen vom 12. Mai. 1894 a oznacza to: "Prawo (akt prawny) o ochronie znaków towarowych z 12 maja 1894 r.".

Tajemnicza budowla na pieczęci okazała się Bramą Młyńską w Stargardzie (kiedyś Szczecińskim), gdzie od 1835 r. firma kupca Ferdinanda Johana Mampe produkowała likiery. Ciekawostką niech będzie to, że założenie firmy ma związek z... epidemią cholery panującą w Niemczech w 1831 r. Brat przyrodni późniejszego właściciela firmy, Carl Mampe jako lek na tę chorobę proponował Bittere Tropfen, czyli "gorzkie krople". Była to ziołowa nalewka alkoholowa dostępna w aptekach.

Każdy ze swych produktów firma Mampe wlewała do innego kształtu i rozmiarów butelki. Stąd w sieci można odnaleźć ich wiele. Zwykle miały rozmiary od 18 do ok. 28 cm. Wszystkie oznakowane były pieczęcią z chronionym prawem logo. Pieczęcie wykonywane były w kilku wersjach graficznych i technicznych.

Ta, którą dysponuję, to pieczęć nakładana, czyli "doklejana" do wcześniej uformowanej butelki. Później pieczęcie były od razu tłoczone przez formę szklarską w ściance naczynia.

A jak butelka znalazła się w Bartoszycach? To dość oczywiste. Likiery ze Stargardu były sprzedawane w całych Niemczech, w tym w Prusach Wschodnich. Fabryka w Stargardzie działała do 1945 roku a do 1965 roku w Hamburgu.

A czy pieczęć, którą mam umieszczona była na opisanej wcześniej 57 centymetrowej butli? Biorąc pod uwagę, że sama pieczęć ma 7 cm. średnicy wydaje się, że tak.

Serdecznie dziękuję wszystkim internautom za pomoc w identyfikacji przedmiotu.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna



Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. xyz #2024068 | 91.196.*.* 9 lip 2016 09:47

    Słyszałem coś, że na przeciwko biazetu tam gdzie budowany będzie warsztat te graty wykopują z przywiezionej ziemi. Także łopaty w dłoń.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. cde #2023972 | 178.235.*.* 8 lip 2016 23:14

    Starogard czy Stargard Szczeciński, obecnie ?

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B